Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Učka - informace o pohoří

Pohoří Učka je jediné a nejvyšší pohoří na Istrii. Za jasného počasí lze dohlédnout až do Puly. Tento horský masív ve východní části Istrie se nachází nad Kvarnerskou riviérou. Táhne se na severu od průsmyku Poklon, kterým vede silnice z Buzetu do Rijeky, na jihu pak až k Plominskému zálivu. Ze sedla Poklon až k Plominskému zálivu dosahuje hřeben horstva délky 20 km. Učka představuje důležitý klimatický předěl, který ovlivňuje srážky na obou svých stranách. Vyznačuje se strmými skalními útvary a vrcholy klesajícími směrem k jihu.

Učka se velmi liší od ostatních hor v oblasti. Lesnaté části pohoří zaručují příjemné ochlazení v době letních veder, jeho vrcholy zas poskytují nádherné výhledy. Oblast oplývá stoletými lesy jedlých kaštanů (maronů), nádhernými bukovými lesy a rozmanitými druhy léčivých bylinek a plodů. Pohoří Učka je bohaté na množství druhů rostlin a živočichů, z nichž některé jsou endemické, tedy rostoucí pouze v místě výskytu jako například zvonek Učky. Vzácní jsou také zde žijící bělohlaví supi. Právě pro své bohaté rostlinstvo poskytuje Učka zejména v letních měsících možnost příjemných vycházek a výletů ze všech kvarnerských přímořských letovisek – z Opatije, Ičići, Iky, Lovranu, Medveje, Mošćeničky Dragy.

Nejvyšším vrcholem Učky je Vojak (1 401 m), na němž byla vystavěna věž, která nyní slouží jako rozhledna a prodejna suvenýrů. Z vyhlídky je úchvatný výhled, který každého návštěvníka nadchne. Spatří ostrovy Krk, Lošinj a Cres, horskou oblast Gorski kotar a celý Istrijský poloostrov. Dalšími vrcholy pohoří Učka jsou například Plas (1 285 m), Suhi Vrh (1 333 m), Brgud (907 m), Kremenjak (827 m) a Sisol (835 m).

Přímořské svahy jsou hustě osídleny a nachází se zde celá řada vesnic a osad. Hlavním přístupovým místem pro pohoří Učka je sedlo Poklon. Z istrijské strany se vychází z Lupoglavu, kde také začíná silniční tunel pod pohořím.

O tom, že tady lidé žili odedávna, svědčí stavební památky, vybudované lidskýma rukama. Pro milovníky adrenalinu jsou v parku k dispozici různorodé možnosti vyžití jako například stezky k jízdě na horském kole, skály k lezení (nejoblíbenější je Vela Draga), možnost provozování paraglidingu, ale také obyčejného trekkingu na čistém vzduchu v překrásné krajině.

Možností výletů na Učku je mnoho. Autobusem či individuálně autem lze využít dobrou silnici, která odbočuje z Jadranské magistrály a mnoha serpentinami zdolává horský masív Učky až do průsmyku Poklon. Ve výšce 922 m se nachází horská chata a penzion, ještě jeden hotel je pod Poklonem. Odtud vede už jen turistická cesta, která se za osadou Peruč dostává pod hřebenovou část a pokračuje pod Plasem až k vrcholové části Učky a k nejvyšší hoře Vojak. K vlastnímu vrcholku a k rozhledně vede už jen turistická stezka.

Pěší výšlapy po svazích Učky poskytují značené i neznačené turistické pěšiny ze všech kvarnerských letovisek. V celé oblasti jsou dobře značené všechny možnosti procházek a výletů do bližších i vzdálenějších cílů v tomto horském masívu. Průběžně se stále upravují a zpřístupňují i stezky další.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA