Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Svirče

Svirče - informace o letovisku

Ve hvarském vnitrozemí se asi 4 kilometry západně od Jelsy nachází malá poklidná vesnička Svirče, která si uchovává svou jedinečnou staletou architekturu. V současnosti zde žije okolo 600 stálých obyvatel, kteří se věnují především zemědělství, tedy pěstování vinné révy a oliv. Najdete zde dokonce Zemědělské a vinařské družstvo Svirče i významnou olejárnu.

Svirče je zemědělskou vesnicí, kde se dobře daří nejlepší hvarské odrůdě vinné révy, která se nazývá „plavac mali“. V obci byla v roce 1997 zprovozněna olejárna Božić, která zpracovává 3500 kilogramů oliv za hodinu. Používá se přitom technologie lisování za studena, tzv. centrifugou. Olejárna produkuje vlastní extra panenský olivový olej s názvem „Potok“. Také zde vykupují olivy a prodávají olej. Olejárna Božić získala věhlas a také četná uznání za kvalitu oleje v nejrůznějších soutěžích.

Vesnice Svirče se vždy aktivně zapojuje do velkého náboženského předvelikonočního putování po ostrově. Jde o noční procesí „Za křížem“ pořádané každoročně na Velký pátek, jehož tradice sahá až do roku 1658. Koná se jako připomínka zázraku, ke kterému podle legendy došlo na Hvaru v roce 1510. Tehdy Kristus na kříži umístěný v místním kostele údajně ronil krvavé slzy. Přesně se tak stalo dne 6. února roku 1510, kdy na Hvaru vypuklo lidové povstání, jež nakonec trvalo dlouhé čtyři roky. Bylo neúspěšné a Benátčané vzpouru ostrovanů tvrdě potlačili. Posvátný kříž je do dnešního dne uchován ve hvarské katedrále, v kapli sv. Kříže. Od té doby je 6. únor památným dnem celého ostrova Hvar.

Procesí však nevyráží jen z vesnice Svirče, ale z dalších pěti hvarských vesnic – Jelsa, Pitve, Vrisnik, Vrbanj a Vrboska. Vychází se přesně o půlnoci po předem určené trase, která byla stanovena tak, aby se lidé z jednotlivých vesnic nikde nestřetli. Podle pověsti by vzájemné setkání jednotlivých procesí bylo totiž předzvěstí blížícího se neštěstí. Trasa každého procesí je dlouhá celkem 30 kilometrů. Z vesničky Svirče je mimo to také skvělá možnost vypravit se na nejvyšší bod ostrova, kterým je vrch Sv. Nikola měřící 628 metrů nad mořem.

 
 

Náš tip

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA