Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podaca

Podaca - informace o letovisku

Malá vesnička Podaca se nachází v jižní části Makarské riviéry, nedaleko města Gradac. Nad ní se tyčí horské pásmo Rilić, které vypadá, jakoby stoupalo přímo z moře. Předností letoviska jsou krásné dlouhé oblázkové pláže, ale také původní opuštěná vesnice ukrytá vysoko v kopcích.

Původní Podaca, tzv. Gornja Podaca se totiž nacházela mimo pobřeží, asi kilometr od moře, na úpatí kopce Viter vysokého 770 metrů nad mořem. V roce 1962 ji však postihlo silné zemětřesení, po kterém ji většina obyvatel opustila. Dnes je z vesničky město duchů, které však rozhodně stojí za návštěvu. Jelikož se nachází vysoko ve skalách, je pro její návštěvu nutné mít dostatek fyzických sil. Použít můžete některou z prastarých horských stezek, které místní obyvatelstvo v dávných dobách využívalo jako hlavní spojnice mezi horami a pobřežím. Další možností je vydat se tam terénním autem po staré neudržované cestě.

Gornja Podaca patří se svou původní architekturou k nejtypičtějším vesnicím podbiokovské oblasti. Při vstupu do staré části obce od jihu, vás na skále upoutá zřícenina válcové obranné věže zvané Kula, která byla postavena v 17. století na obranu před Turky. Podařilo se zachovat i skromnou část hradebních zdí. Ze zříceniny je nádherný výhled na záliv pod útesem a pozoruhodnou okolní horskou krajinu s mnohými krasovými jevy.

V centru stojí předrománský hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele, který pochází z přelomu 12. a 13. století. Na hřbitově je k vidění pěkný středověký náhrobní kámen „stećak“ s ornamentální výzdobou. V sousedství kostela byl v 18. století postaven další, tentokráte barokní kostel sv. Štěpána Prvomučedníka. Byl vybudován na základech starší církevní stavby. Za pozornost ve vesnici stojí také kamenná selská stavení s otevřeným podloubím v přízemí.

Nová Podaca se začala rozvíjet poměrně rychle po zemětřesení a dnes je jednoduchým rekreačním místem. Ubytování je možné v kempu Uvala Borova nebo hotelu Morenia. Díky nádherným plážím v zátiší borovic, gastronomické nabídce dalmatských specialit, blízkosti atraktivních výletních destinaci se Podaca stává stále žádanějším místem pro dovolenou.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA