Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Plomin - informace o letovisku

Starobylé městečko Plomin leží na jihovýchodním pobřeží Istrijského poloostrova nedaleko města Labin a asi 23 km severovýchodně od Rabacu. Plomin trůní na vrcholku 180 metrů vysokého strmého útesu zvedajícího se nad stejnojmenným zálivem.

Někdejší antická osada Flanona je vhodným místem pro ty, kteří mají rádi starobylá městečka, v jejichž ulicích lze vysledovat zajímavé stopy minulosti. Zdejší pamětihodnosti, okolní hezká příroda a poklid sem lákají četné návštěvníky.

V městečku obehnaném hradbami, jež vyrostlo na místě původní osady z římských dob, nyní žije už jen asi 130 obyvatel. Z antické doby zde zbyly trosky budov někdejšího střediska, závislého na Římu, které však mělo částečnou samosprávu. Na troskách osady vyrostly ve středověku kostely a kaple.

Bývalé římské město Flanona v 6. století zničili Avaři. V roce 1000 po Kristu bylo město znovu vystavěno a nynější vzhled získalo ve 13. století, kdy se stalo součástí benátských držav. Domy zabírají téměř všechen prostor uvnitř hradeb pocházejících z 13. až 14. století, ale jen částečně zachovalých.

Kromě kostela sv. Jiří z 15. století, zde stojí za pozornost zejména kaple sv. Jiří – krásná románská stavba z 11. století. Na její jižní zdi je k vidění unikátní reliéf zobrazujícího svatého Jiří, který je opatřen hlaholským nápisem. Deska popsaná hlaholicí z 11. až 12. století je jeden z nejstarších chorvatských dokumentů s texty v hlaholici na Istrii.

Uměleckými skvosty se může pochlubit rovněž kostel sv. Jiřího Mladšího, který byl vysvěcen v roce 1474. Historickou zajímavostí jsou dva vyřezávané renesanční oltáře a bohatá kostelní klenotnice. Během restauračních prací byly na zdi odhaleny dvě fresky od německého malíře Roberta.

Malebné městečko Plomin je díky kulturnímu a historickému bohatství vyhledávaným letoviskem. Nedaleko se nachází vyhlídkové místo Vidikovac, odkud se nabízí překrásný výhled na záliv Kvarner, ostrov Cres a Rijecký záliv s městem Rijeka. Nachází se zde motel Vidikovac.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA