Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bale - informace o letovisku

Bale je starobylá obec ležící na svazích kopce při magistrále asi 15 km jihovýchodně od města Rovinje. Dodnes si zachovala svůj středověký ráz se systémem městského opevnění. Kamenné městečko ilyrského typu je vydlážděno tři sta let starou dlažbou.  Její historické centrum tvoří dvě řady domů uspořádaných do kruhu. Typická zemědělská vesnička je obklopená vinicemi a olivovými háji.

Na vápencové skále postavili už staří Ilyrovné pevnost, která dominovala okolní krajině. Později na stejném místě postavili Římané Castrum Vallis. Obnovení se místu dostalo v době, kdy se stalo feudálním panstvím Aquilejského patriarchátu. Město získalo svůj nynější eliptický půdorys zahrnující dvě rovnoběžné řady domů, obehnané hradbami s věžemi, v éře benátské moci, která začala v roce 1332.

K nejzajímavějším budovám se řadí soudní dvůr ve stylu benátské gotiky, špýchar, lodžie a původní goticko-renesanční hrad z 15. století rodiny Soardo Bembo. Sídlo rodiny Soardo se později změnilo na mohutný opevněný zámek, který milovníci historie najdou na náměstí Trg Tomaso Bembo, které dostalo jméno po zdejším podestovi z 2. poloviny 19. století. Naproti zámku stojí radnice a na tomtéž náměstí se nachází i hodinová věž. Na nádvoří kaštelu se každoročně koná výstava skupiny výtvarných umělců.

Zajímavou stavbou je kostel sv. Alžběty uvnitř hradeb města Bale. Původně románský kostel sv. Alžběty byl poprvé architektonicky upraven v 16. a pak znovu v 19. století. Kostel udivuje nádherným románským křížem, sarkofágem a kryptou s mramorovým renesančním oltářem.

Nepřehlédnutelnou památkou je novobarokní trojlodní kostel sv. Juliána postavený v 18. století na místě baziliky z 9. století, z níž se zachovaly kamenné fragmenty a sarkofág s pletencovou výzdobou. Součástí kostela je zdaleka viditelná šestipatrová zvonice. Ve městě lze obdivovat další kostely. Jeden je zasvěcený sv. Antonínovi a pochází ze 14. století a druhý kostel Ducha svatého, v němž se dochovaly části fresek ze 14. století.

Výletní možnosti a zajímavosti

V okolí Bale byly odhaleny zkamenělé kosti dinosaurů. Při archeologickém průzkumu na kopci sv. Michala u městečka Bale bylo potvrzeno, že na této lokalitě stávala již v neolitu osada, jejíž počátky sahají do doby před 8 tisíci lety. Sondy zjistily nejprve pozůstatky suchých zdí ze začátku doby bronzové, pod nimi však byly ještě starší vrstvy, z nichž byly získány bohaté nálezy – hlavně četné úlomky keramiky a jiné z doby před 7 tisíci lety. Potvrzení druhu materiálu, z něhož je nalezené nářadí zhotoveno, o němž se zatím archeologové domnívají, že jde o obsidián, určitě přispěje k poznání rozvoje tehdejší společnosti.

Nejhustší a nejrozsáhlejší síť cyklistických stezek na celém Jadranu najdeme právě na Istrii. Všechna zajímavá místa, přírodní a kulturní památky jsou propojeny cyklostezkami, které svým charakterem uspokojí jak zkušené cyklisty, tak rekreační cykloturisty.

Bale

Bale

Na jižním cípu Istrijského poloostrova se mezi městy Rovinj a Vodnjan nachází starobylá obec Bale, v níž žije okolo 900 obyvatel. Jde o typickou zemědělskou vesničku obklopenou vinicemi a olivovými háji, která si dodnes zachovala svůj středověký ráz se systémem městského opevnění.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA