Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Buje - informace o letovisku

Ve vnitrozemí Istrijského poloostrova, asi 12 km východně od města Umag, se na kopci rozkládá městečko Buje, v němž žije asi 3 200 obyvatel. Již ve starověku se v těchto místech nacházela římská osada Bullea. Buje se tak může pochlubit mnohasetletou historií a několika krásnými památkami.

V dávných dobách bylo Buje franckou feudální vesnicí, která se v roce 1102 stala součástí  Aquilejského patriarchátu a roku 1410 se nakonec ocitla v područí Benátek. Dnes je městečko obehnáno starými hradbami a udržuje si původní středověký půdorys. Procházet se tak můžete úzkými dlážděnými uličkami, které vyúsťují na hlavním náměstí Trg sv. Servula s kostelem sv. Servula, který má jednoduchou, ale přesto zajímavou fasádu. Průčelí zdobí vchodový portál s lunetou. Svatostánek ukrývá dřevěné sochy původem ze 14. a 15. století, z nichž nejznámější je Madona s dítětem a sv. Barbora. Dále jsou zde k vidění skulptury představující sv. Servula a sv. Šebestiána, které zhotovil Giovanni Marchiori. Dalším unikátem jsou varhany, jež v 18. století sestrojil Gaetano Callido.

Dominantou náměstí je oddělená zvonice kostela, ozdobená benátským lvem. Tato románsko-gotická stavba ze 13. století získala svou dnešní barokní podobu v 18. století. Na její výstavbu byly použity kameny z původního antického chrámu, který v těchto místech stával.  Z chrámu se do dnešních dní podařilo dochovat jen několik fragmentů, sloupů a nápisů. V blízkosti zvonice stojí další zajímavá památka a tou je kamenný sloup, rovněž ozdobený podobiznou benátského lva. Na náměstí stojí také několik šlechtických paláců, z nichž největší pozornost si zaslouží palác postavený v 15. století ve stylu benátské gotiky. Krásná je také lodžie z 16. století mající v průčelí zachovalé fresky.

Na náměstí Trg Slobode (Svobody) stojí kostel Milosrdné Matky Boží z roku 1498, který má klasicistní fasádu, ale barokní interiér. Pochlubit se může oltářním obrazem, který v roce 1740 namaloval benátský malíř Giovanni Battista Pittoni. Za hradbami se nachází ještě kostel Panny Marie z 15. století, v jehož interiéru je k vidění dřevěná socha Panny Marie a Pieta. Vystaveno je zde také mnoho obrazů s biblickými výjevy, z nichž velkou část na počátku 18. století ztvárnil Gasparo della Vecchia. Pokud se zajímáte o historii Buje, navštivte místní Městské muzeum, kde si můžete prohlédnout bohatou sbírku rukodělných předmětů a výrobků místních řemeslníků.

Okolí Buje oplývá bujnou zelení a je ideální pro turistiku i cyklistiku. Nedaleko městečka najdete řadu zajímavých cílů, které rozhodně stojí za návštěvu. Pouhých 8 kilometrů je například vzdáleno středověké městečko Grožnjan, které bylo roku 1965 vyhlášeno „městem umělců“. V jeho četných galeriích a ateliérech jsou vystavena díla současných umělců.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA