Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Buzet - informace o letovisku

Buzet je městečko nacházející se v severní části istrijského vnitrozemí poblíž hranic se Slovinskem. Leží pod masivem Ćićarija v údolí řeky Mirny. Dnes je Buzet proslulý lanýži, neboť tato vyhlášená pochoutka se vyskytuje v hojném množství právě v okolních lesích. Houby jsou vynikající místní delikatesa, která roste asi 25 až 30 cm pod zemí.

Bílý lanýž je vzácnou pochoutkou, kterou gurmáni oceňují pro její neopakovatelné aroma a úžasnou chuť. Houba je všeobecně považována za osvědčené afrodiziakum, jejíž cena se vyšplhala už na 5 tisíc eur za kilogram. Obvykle se připravují lanýži s vejci, používá se také jako koření. Receptů a nejrůznějších kombinací však existuje celá řada.

V antických dobách mělo městečko jméno Piquenum. O jeho bohaté a různorodé historii svědčí byzantská, langobardská a starochorvatská nekropole, které byly objeveny pod ním. Buzet je ilyrská pevnost a římské opevnění, které bylo od roku 1420 v područí Benátčanů. Postarali se zde o výstavbu městských hradeb s Velkou (1457) a Malou bránou (1592). Stará část Buzetu, tvořená čtyřmi náměstími spojenými třemi hlavními ulicemi se nachází na kopci a jeho přilehlých svazích.

Historické jádro představuje všechna slohová období od 13. do 19. století. Konečnou image městečka však nejvíce vystihuje gotika z doby benátského panství. Na Titově náměstí stojí kostel Panny Marie, který svou nynější barokní podobu získal v 18. století. Interiér kostela zdobí malby, na kterých je zobrazen Ježíš Kristus a evangelisté. V městečku stojí za pozornost také Vlastivědné muzeum s archeologickými a národopisnými sbírkami.

Už v dobách benátského panství sloužil Buzet jako vojenská stanice a zásobárna vody. Dnes tvoří region vlastně centrální část budoucího Národního parku Istria. Tato oblast je přitažlivá svou krásnou nedotčenou přírodou a koncentrací kulturních a historických památek. Návštěvníky jistě uspokojí také zdravá domácí strava a znamenitá místní vína. Například restaurace v blízkosti Vrhu jsou proslulé známou specialitou „fuzi“, což je druh těsta s pralinkami. Pobavit se mohou zdejším folklórem sousedních městeček rozsetých po okolních kopcích jako je Roc, Hum, Vrh a Sovinjak nebo při nejrůznějších zábavných programech a událostech, kterých se tu během celého roku podniká celá řada.

Nejznámější každoroční lidovou slavností je Subotina, která je atraktivní pro množství návštěvníků z celého Chorvatska, ale i Slovinska a Itálie. Subotina láká svou jedinečnou atmosférou. Vyjma celodenního sportovního a kulturního programu je tu pro hosty připravena top-pochoutka „fritada“, což je smaženice z vajec a lanýžů. Blízká oblast Motovunských lesů a údolí řeky Mirny jsou domovem této delikatesy, která je ceněna po celém světě.

Kromě milovníků historie se v těchto místech bude určitě líbit i příznivcům adrenalinu. Nedaleko od městečka se totiž nachází kopec Raspadalica, který je vyhlášeným centrem extrémních sportů. Skalní lezci tu mají k dispozici kromě umělé stěny asi kolem dvaceti lezeckých cest se stupněm obtížnosti od 4 do 10. Oblast poskytuje také možnost účastnit se speleologických aktivit a přímo z vrchu Raspadalice začínají své lety příznivci paraglidingu. Nabízí se tu také možnost vyjížděk na koni.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA