Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dvigrad - informace o letovisku

Dvigrad stojí v západní části istrijského vnitrozemí, v kraji zvaném Limska draga, asi 3 km západně od Kanfaru a 18 km západně od Rovinje. Městečko Dvigrad ve vnitrozemí Istrie jsou vlastně už jen impozantní rozvaliny, které jsou někdy nazývány městem duchů. Místní mu říkají také "chorvatské Pompeje". Jsou to totiž velmi vzácné trosky města na kopečku obehnaného hradbami, které pochází z raného středověku.

Dvigrad, jehož jméno je v písemných zprávách napsáno také jako Dvograd a Dvagrad (Dvouhrad nebo Dvouměsto), je jedinečnou archeologickou lokalitou nejen istrijského regionu, ale také celého Chorvatska. Městečko je ilyrského původu a jeho jméno má původ od toho, že první obyvatelé zde vybudovali hrady na obou stranách údolí.

Ruiny Dvigradu (Duecastelli) se nachází přibližně 10 kilometrů od města Svetvinčenat. Kolem roku 1000 po Kristu byly na dvou sousedících pahorcích zbudovány dva hrady, které byly později opatřeny vztyčenými oválnými hradbami. Vesnice s přibližně 200 obyvateli vyrostla uvnitř hradeb, kolem baziliky sv. Sofie z 11. až 12. století. Později za války proti Benátkám ve 14. století ji vypálili Janované. Posléze začala opět vzkvétat. Nicméně v 17. století byla vylidněna v důsledku vyplenění nejrůznějšími úskoky.

Podle archeologických vykopávek lze soudit, že se město skládalo ze dvou tvrzí, zvaných Parentino a Moncastello. V Parentinu, jehož trosky lze spatřit i dnes, život skončil na začátku středověku, ale sousední Moncastello, zvaný Duecastelli (Dvigrad) se dále rozvíjel jako strategický bod benátské Istrie a byl obydlen až do roku 1631, kdy ho obyvatelé kvůli morové epidemii opustili a odstěhovali se do nižších poloh. Tam založili městečko Kanfar.

Zarostlé rozvaliny Dvigradu se tu rozkládají od roku 1631, kdy se zde zastavil čas a místo zůstalo zcela pusté. Procházka křivolakými a místy zarostlými uličkami rozhodně stojí za to, když tu cestovatelé najdou už jen ruiny hradeb, obranných věží, kostela a několika obytných domů.

Trosky Dvigradu jasně ukazují, jaký byl typický vzhled středověkého města. Bylo obehnáno hradbami s věžemi, které se týčily přímo u vstupních bran. Jsou zachovány zdi řady budov, je vidět směr ulic a průchodů mezi domy. Na ústředním pahorku naleznete zbytky kostely sv. Sofie z 11. století. Kostelní kazatelna ze 14. stol. je nyní umístěna ve farním kostele v Kanfaru. V okolí kostela sv. Sofie je několik církevních lokalit. V kostelíčku u hřbitova najdete řadu fresek místního malíře z 15. století.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA