Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Motovun - informace o letovisku

Městečko Motovun nacházející se v severozápadní části Istrijského poloostrova je skutečnou perlou vnitrozemí Istrie. Středověké město se vypíná na výrazném kopci ve výšce asi 270 metrů nad údolím řeky Mirny asi 26 km severovýchodně od Poreče. Jeho historické jádro do dnešních dnů obepínají původní hradby z 13. a 14. století. Předměstí pak obklopují druhé hradby, které pocházejí z pozdější epochy. Vnitřní věž s bránou z 15. století převádí návštěvníky z Dolního do Horního města.

Místo bylo osídleno již v ilyrských dobách. Roku 1278 se město dostalo pod nadvládu Benátčanů, kteří se postarali o vybudování jeho dnešních hradeb a většiny hlavních staveb. Milovníky historie jistě zaujme na horním náměstí pozdně renesanční kostel sv. Štěpána. Byl založen v 16. století a byl vybudován podle návrhu italského stavitele Andrea Palladia.

Pozornosti návštěvníků by určitě neměla uniknout mnohem starší románská zvonice pocházející z 13. století, která byla v minulosti součástí městského opevnění a městský palác z 14. století. Další zajímavou pamětihodností je někdejší palác Polesiniů. Tento původně románský a později několikrát přestavovaný kaštel z 13. století, získal posléze barokní podobu a v současnosti slouží jako luxusní hotel. Před palácem stojí kamenná kašna z 13. století, další o něco mladší se nachází před zvonicí.

V opevněném městečku se středověkou atmosférou je stále rušno. Pořádají se tu nejrůznější kulturní akce, koncerty, divadelní představení a výstavy. Každoročně se tu setkávají chorvatští a italští umělci a výtvarníci, kteří tu svá právě vytvořená autorská díla zanechávají.

Návštěvníkům poskytne nádherný výhled na podhradí a po celém okolí města okružní procházka promenádou po hradbách. V blízkosti městečka protéká řeka Mirna. V jejím údolí se nacházejí zbytky tzv. Motovunského lesa. Původně měl mnohem větší rozlohu, ale ve středověku byl značně zničen Benátčany, kteří v něm bezohledně těžili dřevo pro stavbu svých lodí.

Zbytek lesa je přísně chráněn, protože tu pod povrchem rostou vzácné lanýže. Pro jejich vyhledávání jsou zvlášť cvičeni psi nebo vepři. Na úpatí motovunského kopce se ve vesnici Livande nachází jediná firma v Chorvatsku, která se zabývá zpracováním lanýžů. Zde návštěvníci také najdou proslulou restauraci Zigante, v níž je možné tuto vzácnou pochoutku vyzkoušet na několikero způsobů.

Není bez zajímavosti, že zde určitou dobu žil vynálezce lodního šroubu Josef Ressel. Své první praktické zkoušky prováděl právě zde, v nedalekém Terstu.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA