Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nesactium - informace o památce

Původně antické Nesactium – (Vizače) je nejpozoruhodnější archeologické naleziště Istrie a v chorvatštině nese název Nezakcij. Starobylé město, které je vzdáleno od Puly jen 4 km, bylo hlavním městem Histrijců do roku 177 n. l. Tehdy byli poraženi Římany.

Nesactium je archeologické muzeum starověkého a pozdního antického období, které v současné době přitahuje příznivce kulturních památek i mnoho dalších turistů. Archeologické naleziště se nachází v sousedství města Ližnjan v místě s názvem Valtura.

Nesactium je nejproslulejší archeologická lokalita na Istrijském poloostrově, která připomíná původní obyvatele této oblasti – dávné Ilyry. V těchto místech se nacházelo ústřední centrum Histrů (Histrijců), což byl jeden z ilyrských kmenů, který v 2. století podlehl náporu Římanů. Právě tento kmen se zasloužil o založení nového sídla. Histrijci byli tedy první osadníci Istrie, kteří se zasadili o rozvoj existence na tomto místě a napříč oblastí Istrie. Nové město - antické Nesactium pak Slované společně s Avary v 7. století zničili.

Archeologický areál Nesactium ukrývá pro příznivce historických památek k vidění kromě prehistorických zbytků pevnosti na kopci, také římské stavby jako například pozůstatky fóra, základy raně křesťanské baziliky a několika veřejných budov. Řadu nálezů z této oblasti opatruje Archeologické muzeum v Pule.

Zajímavostí je, že v některých částech Istrie se dodnes udržel archaický dialekt zvaný istro-románský. Tento těžko srozumitelný dialekt je podle názoru vědců směs jazyka původních zdejších obyvatel – ilyrského kmene Histrijců či Histrů a latiny, což je jazyk Římanů.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA