Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Roč - informace o letovisku

Vnitrozemská malebná vesnice Roč na Istrii byla ve středověku důležitým střediskem hlaholského písemnictví a vznikaly zde především liturgické texty, různé kodexy či breviáře. Z historických památek stojí za pozornost zčásti dochované hradby a věže.

Hradby kolem Roče vznikly v období Aquilejského patriarchátu ve 14. století. Věže přibyly v 16. století. Románsko-gotický kostelík sv. Rocha ukrývá dva cenné freskové cykly z 14. a 15. století a na zdech kostela sv. Antonína opata, který vznikl ve 12. století a je nejstarší stavbou obce, byla vyryta abeceda.

Mezi obcemi Roč a Hum byla v roce 1977 postavena Alej hlaholistů s jedenácti památníky. Stojí podél stezky a symbolizují významné události a osobnosti chorvatské historie. Procházku promenádou je možné začít v obci Roč, kde hned na kraji odbočky na Hum stojí sloupy čakavského parlamentu, které připomínají význam chorvatské samosprávy a čakavštiny, což je chorvatské nářečí.

Druhý památník představuje stůl před dvěma cypřiši, které znázorňují věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Zastávku s třetím památníkem připomíná Klimenta z Ochridu, který patřil k žákům věrozvěstů a byl zakladatelem tzv. ochridské literární školy v Makedonii, což byla první slovanská univerzita. Čtvrté zastavení je lapidárium s hlaholskými nápisy a pátý památník připomíná Lucidarskou propast. Strážní věž Řehoře z Ninu – bojovníka za založení chorvatské národní církve je šestým památníkem.

Sedmé zastavení je tzv. Istarski razvod dokládající kontrolu istrijských hranic. Osmé zastavení symbolizuje chorvatské heretiky a devátým památníkem je kamenné odpočívadlo, na němž je první hlaholský nápis – misál z roku 1473. Desátý památník má podobu tří na sobě položených kamenných bloků, které znázorňují tři historické epochy – starověk, středověk a novověk. Jedenáctým památníkem je městská brána v Humu. Jejích dvanáct medailonů zobrazuje jednotlivé měsíce roku a pro tyto měsíce zemědělské práce, které je charakterizují.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA