Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pula - informace o letovisku

Pula je největším městem Istrie a je považována za jedno z nejstarších měst na východním jaderském pobřeží. Jsou zde pozoruhodné architektonické památky, malebné uličky starého města a pestrá kulturní nabídka. Mimořádně bohaté jsou pozůstatky římské minulosti, z nichž nejvýznamnější je velkolepý amfiteátr. Pula se proslavila skvostnými památkami z římské éry, kdy byla známá jako kolonie Pietas Julia. V roce 425 se stala biskupstvím a dodnes se honosí základy několika sakrálních budov z 5. století.

V dnešní době patří Pula k nejdůležitějším námořním základnám Chorvatska a dobře chráněný Pulský záliv se počítá mezi nejlepší přírodní přístavy na Jadranu. Zároveň je však univerzitním městem a spolu s Pazinem administrativním centrem Istrie. Pula je také známé kongresové středisko. Přístup k městu je možný všemi druhy dopravy. V bezprostřední blízkosti Puly (6 km) se nachází letiště vybavené i pro mezinárodní dopravu.

Město s bohatou historií ukazuje svoji minulost na každém kroku. Nejvíce ve staré části města, kde se nacházejí velkolepá díla římské kultury, jako je Aréna a Slavobrána Sergejevců, ale i překrásná architektura novější historie – z dob rakousko-uherské kultury. Aréna je již mnoho let dějištěm četných festivalů a koncertů, z nich nejznámější je Filmový festival v Pule.

Turistická nabídka města je obohacena četnými hřišti pro sport, rekreaci a zábavu, tanečními terasami, disko kluby, kasinem, restauracemi i organizováním různých výletů. Ve městě jsou dvě mariny a rozvíjí se i námořní turismus. Zdejší pobřeží je i na jadranské poměry mimořádně členité. Pláže tvoří většinou veliké skalní plotny, doplněné podle potřeby betonovými plošinami, značná část pláží je kamenitá a štěrková. Borový porost není kompaktní a nedosahuje mnohdy k plážím.

Nenechte si ujít

Římský amfiteátr
Je nejpůsobivější pamětihodností Puly, pochází z 1. století a zanechal zde stopy po působení starých Římanů. Je to pátý nejzachovalejší amfiteátr v Evropě a původně sloužil k soubojům gladiátorů. Pojal asi 20 tisíc diváků, má tvar elipsy o rozměrech 132 × 105 metrů se 72 oblouky. Bohužel materiál z jeho zdí byl ve středověku používán bohatými Benátčany jako stavební materiál k výstavbě paláců a různých staveb.

Augustův chrám
Přímo na hlavním náměstí stojí už dva tisíce let starý Augustův chrám. Poměrně nevelká stavba – osmnáct metrů dlouhá a osm metrů široká – láká turisty sbírkou antického sochařství.

Benátská pevnost
Jeden ze sedmi vrcholků, na nichž se Pula rozprostírá, je doslova skryt ve středu města. Skoro vás při procházce po fóru ani nenapadne, že se nad vámi tyčí kopec se tři sta sedmdesát let starou benátskou pevností. Schody vedou z ulice Castropola a pro neznalé není snadné je objevit. Kromě úžasného panoramatu města a okolí stojí v pevnosti za vidění i námořní muzeum.

Tipy na výlety

Na dosah Puly se nacházejí dva nádherné parky. Park přírody Kamenjak leží jižně od Puly, blízko místa Premantura, zatímco druhý je trochu severněji od Puly a tvoří ho ostrovy Brjuni, které jsou zároveň i Národním parkem.

•    lesopark Monte Ghiro, zde pak ethnopark Gea (skanzen v krásném přírodním prostředí, v provozu dílny starých lidových řemesel, pořádají se vzdělávací programy, prodej rukodělných výrobků)
•    Fažana - 8 km severně
•    Medulin - 10 km jižně
•    jízdárna Ližnjan - 13 km jihovýchodně
•    Premantura a mys Kamenjak - 24 km jižně
•    Labin - 43 km severovýchodně
•    Banjole - 7 km jižně
•    Pomer - 8 km jihovýchodně
•    lodní výlety do Benátek

Pula - na skok v istrijské metropoli

Pula - na skok v istrijské metropoli

Na jižním cípu Istrijského poloostrova se nachází město Pula, které je jedním z nejstarších měst na východním pobřeží Jadranu. Se svými 60 tisíci obyvateli však také největším městem Istrie, jeho kulturním a hospodářským centrem. Návštěvníky sem lákají hlavně pozoruhodné architektonické památky, malebné uličky starého města a pestrá kulturní nabídka.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA