Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rovinj - informace o letovisku

Přibližně v polovině západního pobřeží chorvatského poloostrova Istrie se rozkládá městečko Rovinj, které v mnohém připomíná italská města. Jeho stará část byla vystavěna na poloostrůvku a je tak ze všech stran obklopeno mořem. Rovinj působí velmi harmonickým a kompaktním dojmem, je to příjemné město ukrývající spousty zajímavých památek.

Původní osadu v těchto místech založil ilyrský kmen Istrů. V roce 129 před Kristem přišli do města Římané a přejmenovali ji na Rugium. V období benátské nadvlády město vzkvétalo, jeho bohatství plynulo z obchodu se dřevem, stavebním kamenem a dobytkem. Jakmile zaznamenala Benátská republika úpadek, došlo i k úpadku Rovinje. Po druhé světové válce se odtud odstěhovalo mnoho Italů a vystřídali jej chorvatští umělci. Ti se usadili v opuštěných a chátrajících domech, které postupně opravili a zasloužili se tak o jejich záchranu. Do dnešní doby funguje v Rovinji silné společenství umělců.

Staré město od středověku ochraňovaly městské hradby, které si zde můžete prohlédnout i dnes. Původně hradbám dominovalo sedm bran, ale v současnosti už stojí jen tři – brána sv. Kříže, brána Pod stěnou a brána sv. Benedikta. Všechny stojí na nábřeží Obala Pina Budicina. Na náměstí před hrází se pak nachází ještě středověký Balbiho oblouk z roku 1680, který byl původně také jednou z městských bran.

Poloostrov, na němž se Rovinj rozkládá, byl původně ostrovem, ale v roce 1763 byl zasypán kanál, který jej odděloval od pevniny. Domky v centru města jsou od sebe odděleny úzkými křivolakými uličkami, které často vyúsťují na malebná náměstíčka nebo vytvářejí úchvatná zákoutí. Procházku městem je dobré začít na náměstí Maršála Tita, kterému vévodí červená benátská hodinová věž vystavěná v 17. století. Na počátku 14. století byla založena městská radnice, která však prošla řadou přestaveb. Dnešní podoba pochází z rekonstrukce v letech 1850 – 1860.

Při toulkách historickým centrem byste neměli vynechat prohlídku kostela sv. Tomáše apoštola ze 14. století, který se však roku 1723 dočkal rozšíření. Výraznou dominantou Rovinje je barokní kostel sv. Eufemie, který byl na vrcholku vápencového kopce vystavěn v 18. století. Původně na jeho místě stával starokřesťanský kostel z 6. století, který byl v 9. století nahrazen předrománským svatostánkem. Již o 70 let dříve než samotný kostel sv. Eufemie zde stávala 60 metrů vysoká zvonice, jejíž výstavba trvala dlouhých 26 let. Vrcholek zvonice korunuje měděná socha sv. Eufemie. Dnes je možné na ni vystoupat a pokochat se nádherným výhledem na město a do širokého okolí. Interiér uchovává sarkofág sv. Eufemie z 6. století a také sochu sv. Jiří, který byl původním patronem kostela.

Na zajímavé památky narazíte také mimo historické centrum Rovinje. Severozápadní části města dominuje františkánský klášter s barokním kostelem sv. Františka z let 1702 – 1710. Muzeum ukryté v budově kláštera uchovává cenné církevní památky, mezi nimiž jsou i dvě ikony Madony z 16. a 17. století. Jihovýchodní část města se zase pyšní románskou sedmibokou kaplí Nejsvětější Trojice z 12. století stojící na náměstí Trg na lokvi. Jde o nejstarší dochovanou městskou stavbu, která dnes slouží jako galerie.

Pobřeží okolo Rovinje je lemováno řadou hotelových komplexů, které disponují kvalitní sítí obchodů, služeb a sportovních zařízení. Poskytují tak svým klientům dokonalý komfort a zajišťují jim bezstarostnou dovolenou. K rekreačním účelům jsou využívány také některé z celkem 13 okolních ostrovů a ostrůvků. Ostrovy Sveta Katarina a Crveni Otok jsou zajímavé také tím, že na nich byly nalezeny pozůstatky římského osídlení. Na poloostrově Muntrav, který vybíhá do moře asi 3 kilometry jižně od města, se rozkládá přírodní rezervace bohatá na vegetaci. Pláže v Rovinji a okolí jsou částečně uměle upravovány, na několika místech doplněny betonovými plošinami. Jinak se zde vyskytují oblázky a kameny, místy je navezen písek. Až k plážím se táhnou pěkné borové lesy. Rovinj má skvělé možnosti pro provozování vodních sportů jako je windsurfing, vodní lyžování, podmořský rybolov, jachting, kiting či vodní pólo.

Rovinj - přístavní město a oblíbené letovisko

Rovinj - přístavní město a oblíbené letovisko

Přístavní město Rovinj si po staletí dokázalo zachovat svůj jedinečný benátský ráz, dnes je tak krásnou ukázkou původní středomořské architektury. Díky svému starobylému vzhledu patří Rovinj k nejmalebnějším městům nejen na Istrii, ale i na celém jadranském pobřeží.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA