Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Západní pobřeží Istrie

Západní pobřeží Istrie je z turistického hlediska hojně navštěvovanou částí Chorvatska. Nachází se na něm totiž řada zajímavých měst a městeček mající velkou historickou i kulturní hodnotu, ale také nádherná příroda, členité pobřeží, pěkné pláže a průzračně čisté moře. Ročně sem tak zavítají necelé 3 miliony zahraničních turistů.

Jelikož se v této části Istrijského poloostrova nikdy nijak výrazně nedařilo zemědělství, byl rozvoj oblasti zaměřen především na cestovní ruch. Díky tomu zde vyrostlo nepřeberné množství hotelů a hotelových komplexů, které patří mezi jedny z nejkomfortnějších na celém Jadranu. Západní pobřeží Istrie se tak stalo velmi oblíbenou destinací zejména pro letní dovolenou turistů přijíždějících z Rakouska a Německa. Výhodou je především snadná dostupnost, cesta autem zabere jen několik hodin. Dnes je tato část Istrie díky své dobré dostupnosti stále více populární i u českých návštěvníků. Pokud jedete například z Brna, nezabere vám cesta více než 8 hodin.

Na západním pobřeží Istrie se nachází řada známých letovisek, mezi něž patří například Umag, jehož staré jádro leží na poloostrůvku mezi dvěma zálivy. Kromě toho, že je Umag zajímavým historickým městem, je především rušným přímořským letoviskem s četnými hotely. Díky dostatku sportovního vyžití je ideálním místem pro milovníky aktivní dovolené. Vyznavači odpočinkové dovolené zde najdou typické istrijské pláže doplněné betonovými plošinami nebo navezenými oblázky.

Dalším zajímavým centrem rekreace na západním pobřeží poloostrova je letovisko Savudrija, které je obklopeno lesy a jeho pobřeží je porostlé sosnovým lesem. Pobyt v Savudriji potěší všechny, kdo se chtějí koupat v krásném teplém moři a opalovat na skalnatých plážích. Gurmány pak jistě nadchnou vyhlášené restaurace lákající na místní speciality. K těm nejnavštěvovanějším rekreačním oblastem západoistrijského pobřeží patří živé městečko Poreč. Kromě krásné přírody nabízí také historické jádro s četnými umělecko-historickými památkami, zábavu a sportovní zázemí. Ožívá především v noci, kdy se jeho uličky zaplní turisty, kteří si prohlížejí obchůdky se suvenýry nebo obsadí kavárny a restaurace. Na každém kroku si můžete všimnout upravených květinových záhonů, díky kterým každoročně obhajuje titul nejlépe udržovaného města v Chorvatsku.

Součástí porečské hotelové aglomerace je také letovisko Tar, které bylo ještě donedávna jen zemědělskou obcí. Dnes je příjemným letoviskem nabízejícím poklidnější odpočinkovou dovolenou. Tar je však zajímavý také z historického hlediska, dochovaly se v něm pozůstatky původního osídlení. Prohlédnout si můžete trosky ilyrské pevnosti, antické vily, ale také četné hroby a obětiště.

Město Novigrad rozkládající se na vápencovém poloostrůvku nedaleko ústí řeky Mirny do Jaderského moře byste na svých cestách po Istrii rozhodně neměli vynechat. Městečko je protkáno úzkými uličkami lemovanými kamennými domky, v nichž jsou ukryty restaurace, obchůdky se suvenýry a dílny místních umělců. V historickém centru městečka stojí řada významných památek. Pobyt v Novigradu je ideální pro sportovně založené jedince. Na okraji Limského zálivu bylo vystavěno městečko Vrsar pyšnící se dlouholetou historií i skvělými přírodními podmínkami. Mnozí lidé považují právě Vrsar za jedno z nejpříjemnějších letovisek oblasti. Sjíždějí se sem také naturisté, protože naproti Vrsaru se z vod vynořuje ostrůvek Koversada, který je nejrozsáhlejším nudistickým střediskem v Evropě.

Jako v Itálii si budete připadat v istrijském městečku Rovinj, které bylo postaveno podle benátského vzoru. Dodnes si podařilo uchovat svůj typický středověký vzhled a v jeho centru si můžete prohlédnout architektonické památky pocházející z nejrůznějších období. Kromě toho vyniká Rovinj také bohatou subtropickou vegetací a rozmanitým pobřežím, u kterého je mnoho malých, většinou neobydlených ostrůvků. Asi 35 km severně leží letovisko Fažana, které mnoho turistů zná spíše jako východiště do národního parku Brijuny. Nachází se zde však také hezké pláže, které jsou ideální pro rodiny s dětmi. Ve Fažaně najdete skvělou středomořskou atmosférou a klid.

Asi 8 kilometrů jižně se nachází Pula, největší město Istrijského poloostrova a také jedno nejstarších měst na Jadranu. Město má bohatou historii, což dokazují četné památky. Lákavé jsou však také malebné uličky starého města a pestrá kulturní i sportovní nabídka. Nedaleko Puly se rozkládá rybářská vesnička Banjole, v níž najdete čisté moře, pláže i četné možnosti sportovního vyžití. Do Banjole jezdí především lidé, kteří si chtějí užívat klidu, ale zároveň být v dosahu velkého města. Ještě o něco jižněji narazíte na turistické středisko Premantura, které je pro svou jedinečnou polohu na mírně vyvýšené části mysu Kamenjak a ideálním mořským proudům velmi oblíbené vyznavači vodních sportů. Prožít zde můžete aktivní dovolenou, ale na své si zde přijdou i starší lidé či rodiny s dětmi.

Vrsar láká turisty na památky a romantické pobřeží

Vrsar láká turisty na památky a romantické pobřeží

Na severu Chorvatska se na okraji Limského zálivu Istrijského poloostrova rozkládá turisticky vyhledávané městečko Vrsar, které vyniká nejen svými památkami, ale také bohatými lesy, velmi členitým romantickým pobřežím a velmi dobrými možnostmi pro koupání. Díky těmto přírodním podmínkám patří k nejpříjemnějším letoviskům oblasti.

celý článek

 

Pula - na skok v istrijské metropoli

Pula - na skok v istrijské metropoli

Na jižním cípu Istrijského poloostrova se nachází město Pula, které je jedním z nejstarších měst na východním pobřeží Jadranu. Se svými 60 tisíci obyvateli však také největším městem Istrie, jeho kulturním a hospodářským centrem. Návštěvníky sem lákají hlavně pozoruhodné architektonické památky, malebné uličky starého města a pestrá kulturní nabídka.

celý článek

 

Fažana

Fažana

Na západním pobřeží Istrijského poloostrova se u Fažanského průlivu rozkládá městečko a přístav Fažana. Původně rybářská vesnice je dnes známá především jako výchozí bod do národního parku Brijuny, který je jedním z velkých lákadel Chorvatska.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA