Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bale

Na jižním cípu Istrijského poloostrova se mezi městy Rovinj a Vodnjan nachází starobylá obec Bale, v níž žije okolo 900 obyvatel. Jde o typickou zemědělskou vesničku obklopenou vinicemi a olivovými háji, která si dodnes zachovala svůj středověký ráz se systémem městského opevnění.

Původně stála na tomto místě ilyrská pevnost, která byla dominantním prvkem zdejší krajiny. Byla vybudována na vápencové skále, ale později Římany přebudována na kastel Castrum Vallis. Místo se posléze stalo feudálním panstvím Aquilejského patriarchátu. Během benátské nadvlády, která začala roku 1332, se město značně rozrostlo a získalo dnešní eliptický půdorys. Dodnes tak historické centrum Bale tvoří dvě řady domů uspořádaných do kruhu.


Autor: Paul  McClure

Mezi významné historické stavby řadíme soudní dvůr postavený ve stylu benátské gotiky, špýchar, lodžie a původní goticko-renesanční hrad z 14. století. Hrad byl sídlem rodiny Soardo Bembo a později byl přebudován na mohutný opevněný zámek. Ten si dnes můžete prohlédnout na náměstí Trg Tomaso Bembo, které dostalo jméno po zdejším správním a soudním úředníkovi z 2. poloviny 19. století. Naproti zámku stojí radnice a na tomtéž náměstí se nachází i hodinová věž.

Zajímavou stavbou je kostel sv. Alžběty nacházející se uvnitř hradeb města Bale. Tento původně románský kostel byl poprvé architektonicky upraven v 16. a pak znovu v 19. století. Kostel se může pochlubit nádherným románským křížem, sarkofágem a kryptou s mramorovým renesančním oltářem. Hodné obdivu jsou ještě další tři městské kostely. Jedním z nich je novobarokní kostel sv. Juliána postavený v 18. století na místě baziliky z 9. století. V něm se podařilo dochovat kamenné fragmenty, sarkofág a další předměty. Součástí kostela je vysoká zvonice viditelná z velké dálky. Další významný kostel je zasvěcený sv. Antonínovi a pochází ze 14. století a do třetice zde najdete ještě kostel Ducha svatého, v němž se dochovaly části fresek ze 14. století.

Okolí Bale je atraktivní také z archeologického hlediska, v minulosti zde byly nalezeny zkamenělé kosti dinosaurů. Během průzkumů a vykopávek bylo zjištěno, že na této lokalitě stávala již v neolitu osada, jejíž počátky sahají do doby před 8 tisíci lety. Sondy zjistily nejprve pozůstatky suchých zdí ze začátku doby bronzové, pod nimi však byly ještě starší vrstvy, z nichž byly získány bohaté nálezy – hlavně četné úlomky keramiky a jiné z doby před 7 tisíci lety.

Na své si v Bale přijdou také vyznavači cyklistiky, na Istrii najdou totiž nejhustší a nejrozsáhlejší síť cyklistických stezek v celém Chorvatsku. Všechna zajímavá místa, přírodní a kulturní památky jsou propojeny cyklostezkami, které svým charakterem uspokojí jak zkušené cyklisty, tak rekreační cykloturisty.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Umag
Varaždin
Pelješac – poloostrov s vinařskou tradicí
Brijuni – Titův svět
Národní park Paklenica

Článek byl zobrazen 3 681 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA