Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jastrebarsko

Jastrebarsko je asi 17 tisícové město rozkládající se ve středním Chorvatsku, v oblasti Záhřebské župy. Jeho okolí je známé především výrobou chutných kvalitních vín. Prochází tudy dokonce 30 km dlouhá Vinná stezka, na které se můžete seznámit s vinařskou nabídkou tohoto kraje.

Jastrebarsko leží v předhůří horského pásma Plešivica, mezi městy Samobor a Karlovac. Jeho historie sahá až do roku 1249, ale na významu nabylo až roku 1257, kdy mu král Béla IV. udělil privilegium svobodného královského města. Od té doby vzkvétalo jako centrum obchodu s dřívím, dobytkem a samozřejmě také vínem. Pěstování vinné révy má v tomto kraji dlouhou a bohatou tradici a z dosud známých zdrojů existují záznamy, že se ve zdejším kraji pěstuje víno již od středověku. Své jméno město získalo po jestřábech, kteří hnízdí v nedalekém přírodním parku Žumberského pohoří.

V 15. století přešlo město do vlastnictví rodu Erdödyů, který v něm nechal vybudovat majestátní zámek. Ten se rozkládá na čtvercovém půdorysu, v nárožích jej zdobí válcovité věže a vnitřní nádvoří je doplněno arkádami. O dvě století později byl zámek přestavěn a upraven na rezidenční sídlo. V prostorách zámku dnes sídlí Městské muzeum.

Významnou stavbou v Jestrebarsku je kostel sv. Mikuláše postavený v letech 1772 – 1775. Ukrývá fresku od Rašici a náhrobek Petra Erdödyho z roku 1567. Dalším svatostánkem je kostel Panny Marie z roku 1740, který byl původně postaven jako dominikánský, ale později byl přestavěn na františkánský. Jeho interiér ukrývá nádherné barokní oltáře. Obraz na jednom z nich, který je zasvěcen Panně Marii, namaloval v roce 1735 Valentin Metzinger.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Gradac s vůní levandule
Záhřeb - Kamenná brána
Cavtat – na samém jihu Chorvatska
Kastav
Záhřeb - věž Lotrščak

Článek byl zobrazen 2 821 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA