Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Turisty opomíjený Karlovac

Ve středním Chorvatsku se nachází město Karlovac s 60 tisíci obyvateli, které je správním střediskem stejnojmenné župy. Řada lidí mířících za koupáním k Jadranu, kolem města jen projíždí, aniž by si prohlédli krásy, které Karlovac nabízí.

Karlovac totiž leží u důležité dálnice A1, která dále pokračuje k přímořským městům Rijeka a Split. Na odbočku na Karlovac se vydají jen ti, kteří se chtějí podívat k Plitvickým jezerům.

Město je poměrně mladé, bylo založeno v roce 1579 a mělo sloužit jako obranná pevnost proti nájezdům Turků. Bylo pojmenováno po svém zakladateli, rakouském arcivévodovi Karlu Habsburském. Italský projektant Angeliny vytvořil město jako pevnost ležící na soutoku řek Korana a Kupa. Renesanční urbanistické jádro má tvar šesticípé hvězdy, je doplněno baštami a příkopy, které dnes slouží jako veřejné zahrady.

Uvnitř hradeb se nacházelo 24 stejných bloků, které se sice podařilo dochovat do dnešních dnů, ale již neslouží svému původnímu účelu. V 16. století získalo podhradí privilegia od císaře Rudolfa II. Roku 1773 bohužel postihla město epidemie moru, která si vyžádala životy téměř poloviny zdejší populace. O čtyři roky později byl pak Karlovac povýšen na město, stalo se tak v období panování Marie Terezie. Balkánské války zanechaly na městě následky, v roce 1991zde probíhaly tvrdé boje.

Střed města tvoří Strossmayerovo náměstí, na němž stojí barokní frankopanský palác, jehož prostory slouží Městskému muzeu. Prohlédnout si zde můžete nejrůznější archeologické a národopisné sbírky a seznámit se tak s historií města. Na dalším náměstí s názvem Trg Bana Jelačiča se tyčí františkánský klášter, jehož křížová chodba je sídlem Muzea sakrálního umění. Významnou církevní stavbou je také katolický kostel sv. Trojice vystavěný v letech 1683 – 1692. Zvonice k němu byla přistavěna v roce 1795. V jeho interiéru vyniká nádherný oltář z černého mramoru z roku 1698, jehož autorem je Michele Cussa.

Nedaleký pravoslavný kostel sv. Mikuláše se datuje do roku 1786. Nejvyšší věž Starého města je umístěna nad řekou Kupou a v dnešní době slouží jako rozhledna a výstavní prostor. Na východě města se rozkládá středověký hrad Dubovac ozdobený třemi věžemi, který dnes slouží jako hotel. V 15. a 16. století na hradě panovaly knížecí rody Frankopan a Zrinski. Vládu zde později převzali karlovačtí generálové.

Poloha města na řekách a okolní lesy z něj udělaly ideální lokalitu pro aktivní odpočinek. Velké popularitě se zde těší lov a rybolov, hosté si mohou vychutnat jízdu na horských kolech, sjíždění řek na kánoích a raftech, nebo se vydat na naučnou stezku Kozjača, která návštěvníkům přiblíží různorodost fauny zdejšího kraje. Nejznámějším podnikem v Karlovaci je Karlovačko Pivo, který je součástí pivovaru Heineken. Zdejší pivo se prodává v celém Chorvatsku a patří mezi neoblíbenější.

- jap -
Foto: www.karlovac.hr

Další články z Chorvatska:
Císařská Opatija
Levné ubytování v Chorvatsku
Zadar postavený na římských základech
Split - sídlo císaře Diokleciána
Plitvická jezera

Článek byl zobrazen 4 483 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA