Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Knin

Dvanáctitisícové městečko Knin, nacházející se ve vnitrozemí severní Dalmácie, bylo díky své poloze v minulosti významným strategickým centrem a hrálo důležitou roli v historii celého Chorvatska.  Právě odtud bylo možné kontrolovat cesty vedoucí z vnitrozemí k moři.

Knin najdete asi 55 km severovýchodně od Šibeniku, na dopravní tepně, které spojuje Dalmácii s vnitrozemím. Město bylo vystavěno na vyvýšené plošině, kde se již od pravěku tyčila nějaká ta obranná stavba. Dějiny Kninu jako města sice sahají do 6. a 7. století, ale četné archeologické nálezy svědčí o tom, že byla oblast osídlena již mnohem dříve. V 10. století neslo město název Ad Tenen. V té době zde byla vystavěna pevnost sv. Spasitele, jež sloužila vládnoucím chorvatským monarchům, kteří se zde nechávali korunovat. Největšího rozkvětu města bylo dosaženo za vlády krále Zvonimíra v letech 1074 až 1088, proto bývá Knin nazýván Zvonimírovým městem. V roce 1040 bylo ve městě založeno biskupství, jehož moc sahala až k řece Drávě. Usídlilo se zde také několik šlechtických chorvatských rodin. Knin se posléze stal nejmocnější pevností v Dalmácii a jeho pevnost se nad městem tyčí dodnes.

Strategický význam Kninu vedl k tomu, že bylo město často dějištěm bojů a válek, které vedly ke změnám vládců – vystřídali se zde snad všechny národnosti, od chorvatských feudálů, chorvatsko-uherských králů, Benátčanů, Turků, Rakušanů, až po Francouze. Na počátku 16. století bylo město obsazeno Turky a v roce 1688 se ocitlo v područí Benátek. Pevnost nakonec dobyli i Morlachové placení Benátkami. Vyšplhali se na její hradby, posléze ji přestavěli a ve městě se natrvalo usadili. Od konce 19. století ztrácí Knin svůj vojensko-strategický význam a začíná se rychle rozvíjet. Netrvalo dlouho a z města se stalo důležité obchodní a hospodářské centrum oblasti.

Ani novodobé dějiny se však nenesly v poklidném duchu. V době Vlastenecké války se v roce 1991 v pevnosti usídlila srbská armáda a celý Knin se tak stal centrem odporu povstalců proti chorvatské vládě. Většina obyvatel města byla nucena opustit své domovy. Srbští odbojáři založili Republiku Srbská Krajina a hlavním městem učinili právě Knin. Chorvatská vlajka zavlála nad městem až o čtyři roky později, v roce 1995. To byl počátek nového rozvoje a návratu obyvatel.

Asi 5 kilometrů od Kninu se nachází vesnička Biskupija, která byla v minulosti známá spíše pod názvem „Pole pěti kostelů“. Zdejší sakrální památky pocházející z 9. až 11. století navštěvovali dokonce i samotní chorvatští králové. Právě zde chorvatští šlechtici zavraždili krále Zvonimíra, protože měli pochybnosti o jeho oddanosti papeži.

- jap -
Fotky: vidonjac

Předchozí články z Chorvatska:
Jastrebarsko
Gradac s vůní levandule
Záhřeb - Kamenná brána
Cavtat – na samém jihu Chorvatska
Kastav

Článek byl zobrazen 4 464 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA