Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Korčula – léty prověřená kvalita

Rodiště slavného cestovatele Marca Pola ve vodách Jaderského moře v sobě dokonale spojuje tisícileté tradice, moderní turismus a překrásnou přírodu. Život na Korčule plyne střídavě v rytmu tiše šumícího moře i bujarých oslav, které jsou tu téměř na denním pořádku. Nechejte se zlákat a vypravte se tam, kde začíná velká cesta ...

Ostrov Korčula není jako ostatní chorvatské ostrovy a přitom se na první pohled ničím zvlášť nevymyká. Jedinečnou ji činí její magická přitažlivost, která sem už stovky let láká cestovatele a turisty z celého světa. Možná tu hledají kořeny poznání a začátek dobrodružné cesty životem, možná se chtějí vypravit po stopách Marca Pola, který právě zde roku 1254 začal svou velkou cestu.

Korčula patří k jihodalmatským ostrovům a je známa jako největší ze zelených ostrovů na Jadranu, lesy jsou na ní po staletí udržovány a chráněny. Ostrov se táhne souběžně s nedalekou pevninou ve směru západ-východ. Je dlouhý 46,8 km, průměrné šířky 5,3 až 7,8 km, a s rozlohou 279 km čtverečních je šestým největším ostrovem v Jaderském moři. Pobřeží, dlouhé 182 kilometrů, je značně členité, s řadou zálivů a zátok. Severní pobřeží je nízké a snadno přístupné, s několika přírodními přístavy jako jsou například Korčula, Vrbovica nebo Prigradica. Jižní pobřeží je členitější a místy velmi strmé, útesy dosahují výšky až třiceti metrů.

Korčula

Cestovní ruch se začal na Korčule rozvíjet už v 19. století. V roce 1904 bylo ve městě Korčula otevřeno první veřejné koupaliště a o deset let později už si mohli lidé v celé Evropě pročítat první prospekt, který lákal k návštěvě ostrova. Z té doby se zachovala honosná letní sídla obklopená vinohrady a olivovými háji. V šedesátých letech minulého století se začaly stavět moderní hotely, kempy a jiné turistické a pohostinské objekty. Dobré jméno si po léta udržuje i místní lázeňství, které vzkvétá především díky mírnému podnebí, čistému vzduchu a moři a léčivému blátu hned na několika místech ostrova. 

Korčula

Korčula ale nejsou jen nádherné pláže a zátoky, příjemné hotely a zábava, ostrov osloví i milovníky historie. Město Korčula je například jednou z nejcennějších městských památkových rezervací celého Chorvatska. Její stará část je ze všech stran obklopena hradbami ze 14. století s věžemi, branami a baštami. V jedné z věží je ukryto unikátní muzeum hry moreška - inscenované starobylé vojenské bitvy. Nad starým městem bdí goticko-renesanční katedrála sv. Marka s cenným interiérem, její součástí je i baptisterium a zvonice. V sousedství stojí Opatský palác s klenotnicí a renesanční palác Arneriů. Také se zde nachází nejstarší korčulský kostel sv. Petra ze 14. století, v jeho blízkosti můžete navštívit rodný dům Marca Pola. Korčula je vyhlášená bohatým kulturním životem, pravidelně se tu konají různá představení, kocerty a výstavy, běžné jsou diskotéky a taneční terasy, velkým zážitkem pro turisty bývá účast na některé z místních slavností, například při pašijových procesích před Velikonocemi nebo při pálení ohňů na svátek sv. Petra a Pavla koncem června.

Korčula

Pravým opakem Korčuly je osada Babina, situovaná v jiné části ostrova, na idylické samotě. Babina je vyhlášeným rájem klidu a pohody a stahují se sem zejména turisté, kteří nevyhledávají rušný noční život. Babina má kvalitní značené cesty pro horská kola a lokální cesty přírodou i podél moře, vhodné jak pro pěší, tak pro cyklisty. Aktivní milovníky přírody okouzlí bezesporu městečko Prizba, které nabízí skvělé podmínky pro potápění, jachting, windsurfing a podmořský rybolov. Městem se táhnou terasovité vinohrady, oddělené od pobřeží vyvýšeninou s borovým porostem, ve kterém kotví jachty. Prizba je pověstná výborným vínem, které přátelští domorodci turistům rádi nabízejí k ochutnání.

Korčula

Osobitou atmosférou vás okouzlí největší a nejstarší přístavní město na Korčule Vela Luka, které je ukryto v nejlépe chránění zátoce na okraji západní části ostrova. Jde o významné turistické, kulturní a dopravní centrum země s několika průmyslovými závody. Zdejší prostředí určují zejména okolní pahorky, které město chrání před studenými proudy větru. Toho využívají i místní lázně, kde se zotavují pacienti s onemocněním dýchacích cest a poruchami pohybového ústrojí. Vela Luka je poměrně mladé město, proto v něm nenajdete žádné historické památky jako jinde na ostrově. Turistickou atrakcí je zejména kostel sv. Josefa z 19. století s archeologickou sbírkou nálezů z nedaleké jeskyně, v centru města stojí známá moderní galerie s díly slavných sochařů a malířů. Také Vela Luka je město plné zábavy, v březnu se tu ve velkém slaví svátek sv. Josefa, po celý rok pak můžete narazit na skupinky zpěváků národních písní, kteří pro vlastní potěšení zpívají na místním nábřeží.

Korčula

Oblíbenými letovisky jsou také Zavalatica nebo osada Karbuni, ve které se po staletí vyrábělo dřevěné uhlí. Obecně lze říci, že Korčula nezklame ani toho nejnáročnějšího turistu. Místní život i lidé mají svůj osobitý ráz, přitom jsou však pohostinní a připraveni se o každého návštěvníka postarat na té nejlepší úrovni. Celý ostrov i jeho okolí jsou zárukou příjemně strávené dovolené, na kterou vám zůstanou ty nejhezčí vzpomínky!

- luk -

Další články z Chorvatska:
Hvar, chorvatská Madeira nezklame!
Když na slavnost, tak do Rabu
Do Chorvatska vlastním autem
Stezkami po Istrii
Přírodní ráj zvaný Krka

Článek byl zobrazen 23 728 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA