Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mimarovo muzeum v Záhřebu

V centru Záhřebu se nachází Mimarovo muzeum, pojmenované podle chorvatského sběratele, obchodníka, malíře a restaurátora Ante Topiće Mimara, který mu v roce 1972 věnoval ohromnou sbírku uměleckých děl. Aby mohla být všechna jeho díla vystavena, muselo být v mohutné neorenesanční budově zřízeno celé nové – dnes Minarovo muzeum.

Budovu, ve které dnes muzeum sídlí, navrhli v roce 1895 němečtí architekti Ludwig a Hülsner. Původně se v ní nacházelo gymnázium. Jednotlivé předměty jsou v muzeu seřazeny chronologicky, od starověku až po současnost. Návštěvníky sem láká především archeologické oddělení s významnými předměty pocházejícími ze starověkého Egypta, Mezopotámie, Persie, předkolumbovské Ameriky, Středního a Dálného východu, tedy ze zemí jako je Japonsko, Kambodža, Indie a Indonésie.

Mimarovo muzeum v Záhřebu

Zajímavá je také kolekce ikon, zahrnující pod sebe nejen ruské ukázky, ale také díla z Palestiny, Antiocheie a Malé Asie, která byla vyhotovena v 6. až13. století. Dále jsou zde k vidění staré perské, turecké a marocké koberce. Následujících asi 300 exponátů vypovídá o 3500 letech vývoje čínského umění. Najdete zde předměty pocházející z doby dynastie Šang až po dynastii Čching.

Mimarovo muzeum schraňuje rovněž 550 skleněných ozdob původem nejen z Evropy, ale také z Persie, Turecka a Maroka. Díky asi tisícovce kusů nábytku si návštěvníci mohou udělat obrázek o tom, jak zruční byli evropští řemeslníci působící od středověku do 19. století. Rozmanitá je také sbírka skulptur, která čítá asi 200 ukázek a pokrývá tak epochu od antického Řecka až po impresionismus. Zastoupení zde mají díla italských sochařů Giambologniho, della Robbia a Verrocchia. Dále si můžete prohlédnout sochy francouzských sochařů Jeana-Antoina Houdona a Augusta Rodina. Italské malířství pak reprezentují umělci jako Veronese, Veneziano, Lorenzetti, Raffael, Canaletto, Caravaggio a Giorgione.

Své zástupce zde má také nizozemské barokní malířství. Na stěnách visí výtvory od Rembrandta, Jacopa van Ruisdaela a Jana van Goyena. Nechybějí zde ani vlámští mistři, jako Rogier van der Weyden, Hieronymus Bosch, van Dyck a Rubens. Na své si v muzeum přijdou také milovníci španělského malířství, kteří mohou obdivovat díla Diega Velázqueze, Bartolomé Estebana Murilla a fenomenálního Francisca Goyi.

Také anglické umění má v muzeu své zastoupení, jsou zde opatrovány obrazy Johna Constabla a M. W. Turnera. Součástí expozice jsou rovněž ukázky děl francouzských mistrů, jakými byli Pierre-Auguste Renoir, Camille Pissarro nebo Edouard Manet.

- jap -

Další články z Chorvatska:
Krapina je významnou archeologickou lokalitou
Gračišče, starobylá vesnice na Istrii
Primošten - město na ostrově i pevnině

Článek byl zobrazen 3 649 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA