Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Novi Vinodolski

Na úpatí pohoří Mala Kapela se v oblasti Crikvenicko-vinodolské riviéry rozkládá historické městečko Novi Vinodolski. Přímo proti městu leží ostrov Krk, který odděluje od pevniny Vinodolski kanal. Město má dlouholetou tradici cestovního ruchu a je vyhledáváno návštěvníky z celé Evropy.

Předchůdcem městečka byla v antických dobách římská tvrz Lopar. První zmínky o osadě jako politickém centru knížectví Vinodol pocházejí z roku 1288. Tehdy byl na frankopanském hradě hlaholicí sepsán slavný Vinodolský zákoník, tedy první slovanský kodex, který je důležitou památkou chorvatského obecného práva. Byly tím ustanoveny pravidla pro vlastnictví a využívání místní půdy. O dokument dnes pečuje Národní knihovna ze Záhřebu. V roce 1988, při příležitosti 700. letého výročí zrodu Vinodolského zákoníku, byla na centrálním náměstí města odhalena kašna sochaře Dorijana Sokoliće.

V polovině 19. století byl zdejší hrad přestavěn na zámek. Jeho charakteristickou součástí je mohutná čtverhranná věž nazývaná Kvadrac, která je pozůstatkem někdejšího hradu a dnes se v ní nachází muzeum. K vidění jsou v něm exponáty z římského období a středověku, prohlédnout si však můžete také bohatou sbírku lidových krojů.

Novi Vinodolski se rozděluje na starou část rozkládající se na kopci a novou část táhnoucí se podél pobřeží, kde najdeme promenádu, turistická zařízení a velký počet turistických ubytoven. První veřejné dřevěné koupaliště bylo zřízeno v roce 1878 a o několik let později byl postaven hotel Lišanj. Roku 1906 obdrželo město oficiální statut klimatického lázeňského střediska.

Historickým jádrem dnešního města je opevnění z 13. století s kostelem sv. Filipa a Jakuba ze století šestnáctého. Kostel nechal údajně postavit biskup Kristofor, jehož náhrobek z roku 1499 je k vidění v interiéru kostela. Biskup se zasloužil o záchranu mnoha vojáků, kteří bránili město před nájezdy Turků.  Nechal jejich koně okovat obrácenými podkovami a tím se podařilo vojáky dostat do bezpečí vinodolského hradu. Kostel má nádhernou barokní výzdobu, ukrývá krásný barokní oltář a gotickou sochu Panny Marie z 15. století. Zajímavou památkou je bývalé sídlo biskupů – palác Modruš, který dnes slouží jako Národní muzeum s archeologickými, historickými a etnografickými expozicemi.

Město má dnes necelých 4000 obyvatel, jejichž zdrojem obživy je vinařství, zemědělství, rybolov a služby v cestovním ruchu. Novi Vinodolski nabízí hotely, apartmány, četná stravovací a občerstvovací zařízení, překrásné udržované a snadno přístupné pláže a mnoho sportovních příležitostí. Vyhledávaná je pláž v zátoce Lišanj – je hezky upravená, písčito-oblázková, místy s pozvolným vstupem do moře. Pláž byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou, což svědčí o její kvalitě. Je navíc obklopena borovým lesem, který poskytuje příjemný stínek. Milovníci aktivního odpočinku mohou využít sportovní areály a zahrát si tenis, minigolf, stolní tenis či bowling. Také nabídka vodních sportů je zde pestrá: lyžování, windsurfing a půjčovny loděk a šlapadel. Tato část riviéry je také vyhledávaným místem milovníků potápění, voda je bohatá na podmořský život.

Městečko Novi Vinodolski je významným střediskem riviéry, ale i menší okolní letoviska nabízejí hezkou dovolenou s pěkným koupáním. Do spádové oblasti města Novi Vinodolski patří turistický komplex Povile. Jde o malé letovisko skromnějšího rázu, s hojností vegetace, příjemným koupáním a dobrými podmínkami pro sporty na moři.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Senj v obležení „uskoků“
Pag – ostrov krajek
Za opevněnými městy Istrie
Ostrov Krk
Lastovo – velmi prospěšná izolace

Článek byl zobrazen 3 971 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA