Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov Krk - perla severního Jadranu

Na ostrov Krk, jednu z perel severního Jadranu, každoročně přijíždějí statisíce Čechů. Turisté milují nejen zdejší pláže a krásně čisté moře, ale také místní historii a tradice. Jsou zde nepřeberné možnosti odpočinku, a proto je ostrov ideálním místem pro pohodovou a klidnou dovolenou.

Krk je se svou rozlohou 409 kilometrů čtverečních největším ostrovem Kvarnerského souostroví i celého Jadranu. Již 30 let je ostrov s pevninou spojen 1300 metrů dlouhým mostem, který se stal jakýmsi symbolem ostrova. Most se klene dvěma vznosnými oblouky a spočívá jedním pylonem na ostrůvku Sveti Marko. Vybudování mostu přispělo k výborné dopravní dosažitelnosti ostrova.

Na severozápadě panuje mírnější podnebí, skalnatý jihovýchod je vystaven působení větru bóra. Vnitrozemí charakterizuje bohatá a bujná vegetace. Přes ostrov se táhne vysoká vápencová plošina, nejvyšším bodem je vrch Obzova s 569 metry nad mořem. Krása ostrova spočívá hlavně v jeho rozmanitosti. Najdete zde úrodné nížiny, vysoká skaliska, vinohrady, lesy i pětisetmetrové vrcholky tyčící se přímo nad mořskou hladinou. Břehy ostrova Krk jsou v převážné míře tvořeny štěrkovitými nebo písečnými plážemi.

ubytování na Krku

Prvními obyvateli ostrova byli Liburnové, po nichž přišli Římané, kteří zde založili dvě hlavní osady. Z římského období se podařilo dochovat části hradeb, lázní a vil s mozaikovými podlahami. V 6. století se ostrov dostal pod nadvládu Chorvatska, po francké a byzantské okupaci nakonec připadl Benátkám. O něco později jej jako dar dostal zakladatel frankopanského rodu, který jej dokázal udržet až do roku 1480. Po dalších 300 let byl ostrov opět ve vlastnictví Benátek.

V dávných dobách byl Krk centrem hlaholského písemnictví, právě zde byla objevena tzv. Bašská deska – jeden z nejstarších hlaholských dokumentů. Důkazy tisícileté historie ostrova jsou patrné nejen na mozaikách v římských termálních lázních, ale také v jednoduchosti zdejších kostelů.

Krk - Vrbnik
Foto: Vrbnik

Ostrov Krk je v současnosti známý pěstováním vinné révy, z níž se vyrábí kvalitní víno „Vrbnička Žlahtina“. Tato odrůda je specifická tím, že ji nikde jinde na světě nelze pěstovat. Produkcí se zabývá veliké množství výrobců, kteří víno skladují v zachovalých historických vinných sklepech. Na Krku v současnosti žije okolo 18 tisíc obyvatel, jejichž zdrojem obživy je především zemědělství, rybolov a v poslední době také cestovní ruch. Mezi velké výhody ostrova Krk patří především široký výběr ubytování.

Kulturním a turistickým centrem ostrova Krk je stejnojmenné město Krk rozkládající se na jihozápadě. Leží v širokém zálivu, je vzdáleno jen třicet kilometrů od slavného mostu. Dominantou města je zvonice s nepřehlédnutelnou cibulovitou kopulí, která patří ke zdejší nejvýznamnější stavební památce – katedrále Nanebevzetí Panny Marie z 5. a 6. století. V její blízkosti stojí románská bazilika sv. Quirina z 10. století. Město se pyšní historickým centrem, které je obehnáno zčásti dochovaným opevněním. Významnou památkou je také biskupský palác, v němž je vystavena sbírka obrazů italských umělců 14. až 17. století. Přímo na nábřeží se nachází frankopanský hrad vybudovaný mezi 12. až 14. stoletím.

Na druhém konci historického centra stojí benediktýnský klášter z roku 1233. O něco dále zase františkánský klášter s kostelem sv. Františka z 13. století. Nad nimi se na vrchu tyčí kostel Matky Boží, který byl založen v 11. století. Na nedalekém Velkém náměstí je umístěna hodinová věž.

Dalším zajímavým střediskem na ostrově je rybářské městečko Vrbnik rozkládající se na vysokém vápencovém útesu. Vrbnik patří k nejzachovalejším opevněným sídlům v Chorvatsku. Po staletí byl centrem hlaholské literatury a může se proto pochlubit řadou hlaholských památek. Kromě pozůstatků středověkého opevnění se podařilo dochovat také ruiny frankopanského hradu. Z církevních staveb zde najdete kostel sv. Antonína a kostel Panny Marie. Městečko však proslulo především vynikajícím bílým vínem, které je uznáváno nejen v Chorvatsku.

Městečko Baška je vyhledáváno pro svou dvoukilometrovou písečnou pláž, kterou obklopují kopce. Podél pláže vede promenádní cesta Lungomare. V centru na náměstí stojí kostel Nejsvětější Trojice a v jeho blízkosti Vlastivědné muzeum. Baška je jedním z oblíbených cílů turistů, první hotel zde byl otevřen roku 1911.

Také městečko Omišalj stojí za návštěvu, patří totiž k nejstarším sídlům na ostrově. Nejvýznamnější památkou je románský kostel Nanebevzetí Panny Marie s hlaholskými nápisy. Blízká zvonice a městská lodžie pocházejí 16. století. Jedním z nejoblíbenějších letovisek je také Malinska nacházející se na severozápadním pobřeží. Historických památek zde sice moc není, obec je oblíbená zejména díky rozlehlému hotelovému komplexu. Jedinou cennou historickou stavbou je věž kostela sv. Apolináře ze 17. století.

Na ostrově se nachází řada dalších malebných vesniček a měst, které mají svou osobitou atmosféru. Za návštěvu stojí například Glavotok, Dobrinj, Punat, Jurandvor a mnohé další.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Lastovo – velmi prospěšná izolace
Pula - na skok v istrijské metropoli
Císařská Opatija

Článek byl zobrazen 18 409 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Lyžařské zájezdy do Rakouska

SnowTrex - lyžařské zájezdyŠiroká nabídka lyžařských zájezdů s CK SnowTrex. Zažijte tu nejlepší dovolenou na sněhu v Rakousku, Itálii, Francii, Švýcarsku nebo třeba v Andoře.

Zájezd za krásami LIBANONU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů a křižáků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA