Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přírodní ráj zvaný Krka

Romantická krajina, porostlá zelenými cypřiši a v ní zurčící řeka, která si to kaskádově žene kaňonem a hlubokým údolím, aby svou sílu ukázala v mohutném vodopádu, než se tiše vlije do mořského zálivu. Tak bychom mohli stručně charakterizovat dílo, jež v chorvatské Dalmácii vytvořila mocná čarodějka příroda.

Nejkrásnější krasová řeka Krka pramení u města Kninu a po dlouhých 72 kilometrech se vlévá do Šibenického zálivu. V jejích vodách se prohání na 18 druhů ryb, z nichž desítka je endemických. Krka se také stala domovem pro více než dvě stě druhů ptáků a na jejích březích roste okolo 860 druhů rostlin. A právě bohatá fauna i flóra byly hlavním důvodem, proč v roce 1985 byla celá oblast vyhlášena národním parkem.

Rozmanité krásy Krky  přijíždí každoročně obdivovat statisíce návštěvníků. Přesto většina z nich se spokojí pouze s prohlídkou malé a nejpřístupnější části, kterou tvoří Skradinski Buk. Soustava sedmnácti travertinových teras a kaskád působí opravdu velkolepě a patří k nejmohutnějším vodopádům na celém toku řeky. Dřevěné chodníčky umožňují vychutnat si pohledy na rozbouřenou řeku, přičemž z jedné ze zdejších platforem obdivoval vodopády i sám rakousko-uherský císař František Josef I. V okolí Skradinského Buku můžete absolvovat zhruba hodinovou okružní procházku a poté se vykoupat přímo pod hlavním vodopádem.

Velké popularitě návštěvníků se těší také vyjížďka parníkem. Během hodinové cesty po horním toku řeky se dostanete k Visovackému jezeru, v jehož středu se nachází malebný ostrůvek s nádherným klášterem. Ten v 15. století založli františkáni a několik mnichů zde působí dodnes. Ačkoliv je vyhledávaným místem zejména věřících, můžete si za jeho zdmi prohlédnout sbírku cenných liturgických i religiózních předmětů. Plavbu lze prodloužit až k Rošskému vodopádu, jež spolu se Skradinskim Bukem patří k vůbec nejkrásnějším místům v národním parku.

Pokud vám budou některá místa připadat povědomá, nedivte se. Půvab zdejší krajiny zaujal filmové autory známých indiánek, a tak se po březích řeky Krky proháněl na svém koni i sám velký náčelník Apačů.

Ve vrcholné sezóně se do parku platí vstupné ve výši 70/55 kun (dospělí/děti od 7 do 14 let). Během ostatních měsíců je sníženo na 50/35 kun. Cena zahrnuje dopravu ke Skradinskému vodopádu a prohlídku historických mlýnů s etnografickou sbírkou. Dvouhodinový výlet na ostrůvek Visovac stojí 70/40 kun (dospělí/děti od 4 do 14 let) a vedle plavby lodí zahrnuje i návštěvu františkánského kláštera.

Další články z Chorvatska:
Záhřeb, hlavní město Chorvatska
Opomíjená Rijeka
Plitvická jezera - nejznámější národní park Chorvatska
Svetvinčenat
Pazin

Článek byl zobrazen 6 622 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA