Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rovinj - přístavní město a oblíbené letovisko

Přístavní město Rovinj si po staletí dokázalo zachovat svůj jedinečný benátský ráz, dnes je tak krásnou ukázkou původní středomořské architektury. Díky svému starobylému vzhledu patří Rovinj k nejmalebnějším městům nejen na Istrii, ale i na celém jadranském pobřeží.

Toto oblíbené chorvatské letovisko, kde žije kolem 13 tisíc stálých obyvatel, vybudovali v dávných dobách Římané. Původně se nacházelo na ostrově, který byl však v roce 1763 spojen s pobřežím. Tehdy došlo k zasypání kanálu oddělujícího Rovinj od pevniny. Město bylo v letech 1283 až 1797 v područí Benátčanů, což je na jeho památkách rozpoznatelné dodnes. Tehdejší hranice Rovinje vyznačují pozůstatky středověkých hradeb, na náměstí je k vidění středověký Balbiho oblouk z roku 1680 a původní městská brána. V uličkách vybíhajících z hlavního náměstí si můžete prohlédnout krásné barokní a renesanční budovy.

Historické památky města Rovinj reprezentuje především Staré město s trojlodní katedrálou sv. Eufémie. Její vznik se datuje do raně křesťanského období a v roce 1736 prošla rozsáhlou přestavbou. Interiér kostela ukrývá vzácný sarkofág sv. Eufémie z antického období. Zvonice stojí mimo kostel a její architekt se nechal inspirovat zvonicí na náměstí sv. Marka v Benátkách.  Zvonice je 61 metrů vysoká a korunovaná měděnou sochou sv. Eufémie. Téměř každý den je otevřená pro veřejnost a naskýtá se z ní nádherný výhled na celé město. Každoročně 16. září se koná lidová slavnost k poctě této patronky Rovinje, sv. Eufémie.

Nejstarší památkou v Rovinji je ovšem románská kaple a baptisterium sv. Trojice -  Sveto Trojstvo Rovinj ze 13. století, nacházející se ve východní části města. Navštívit můžete také Městské muzeum, které je zaměřeno na umění benátské školy a vystavuje díla současných chorvatských umělců. Zajímavým místem je Ústav mořské biologie, který byl založen v 18. století a jeho součástí je i akvárium. Zelenou oázou Rovinje se stal park Zlatni Rat na jihu města, který protínají příjemné cestičky lemované cedry, borovicemi a cypřiši.

Rovinj však není jen staré historické centrum, ale i moderní turistická infrastruktura. Existuje zde dostatek možností pro zábavu a kulturní vyžití. Pobřeží rekreační oblasti Rovinje zahrnuje i řadu ostrůvků, z nichž část je neobydlená. Jde například o zalesněný ostrov Katarina ležící přímo naproti přístavnímu molu nebo Crveni Otok (Červený ostrov), který je vlastně složen ze dvou menších navzájem propojených ostrůvků Sveti Andrija a Maškin. Na těchto ostrůvcích je možné si prohlédnout pozůstatky starých římských staveb, které se nachází v moři i v parku porostlém bujnou vegetací. Najdeme zde například ruiny předrománského kostelíka či starého kostela, v němž je umístěno lapidárium. Crveni otok i Katarina mají pravidelné lodní spojení s městem. Oba jsou považovány za oázu klidu – nenajdete zde žádné diskotéky a auta sem nemají přístup. Crveni otok byl kromě toho prohlášen za chráněný přírodní výtvor. Sídlí zde jachtařská škola a svou základnu zde mají i potápěči.

Hotelové komplexy v okolí Rovinje mají ve srovnání s jinými centry sice menší ubytovací kapacitu, ale proto je tady větší klid. Kromě toho se v nové části Rovinje nachází i velká nabídka ubytování v soukromí. U většiny hotelů jsou hostům k dispozici bazény. Obecně se dá říct, že je letovisko zaměřeno spíše na movitější klientelu. Město, které je obklopeno bohatou vegetací a hustými borovými háji tak na návštěvníky dýchá pohodovou atmosférou. Pobřeží okolo Rovinje je velmi členité a místy se vyskytují naturistické pláže. Pláže jsou zde uměle upravovány, někde jsou doplněny betonovými plošinami, jinde se vyskytují oblázky, kameny a někde byl navezen písek. Několik pláží v destinaci Rovinj bylo dokonce oceněno Modrou vlajkou, tj. uznáním vysoké kvality dle mezinárodního standardu. Modrá vlajka garantuje čistotu vody, pláží i okolí. K jednotlivým plážím je umožněn přístup z dlouhé promenády vedoucí podél moře.

Pokud zrovna nepatříte mezi lidi, kteří si užívají polehávání na pláži a chytání bronzu, můžete se věnovat některému z nabízených vodních sportů, jako je windsurfing, vodní lyžování, podmořský rybolov, nebo vodní pólo. Sídlí zde také jachtařská škola, potápěčská centra a školy potápění. Mezi další možné sportovní aktivity patří tenis, fotbal, volejbal, minigolf, kuželky a podobně. V Rovinji jsou také možnosti paraglidingu, jízdy na koni a cyklistiky. Nedávno zde byla postavena víceúčelová sportovní hala a v zábavním centru Monvi je umístěna lezecká stěna. Každý si zde vybere dle svého gusta.

O večerní zábavu se pak postarají diskotéky a diskokluby, ve kterých se tančí až do pozdních nočních hodin. Velký zábavní komplex Monvi (Zabavni centar Monvi) v blízkosti hotelu Montauro nabízí zábavné soutěže, hry, různá představení, programy a koncerty nejrůznějších žánrů. Vaše hladové žaludky si přijdou na své v některé z četných restaurací, pizzerií, barů nebo fast-foodů. Každou druhou sobotu se v Rovinji konají Rybářské slavnosti, kdy se stoly prohýbají pod tíhou rybích specialit, které zde pod širým nebem připravují rybáři ze svých úlovků. Během oslav se zpívá a hraje ve stylu staré rovinjské hudební tradice.

Není to tak dávno, co nedaleko Rovinje vyrostl výletní areál zvaný „Chorvatsko v miniatuře“ nebo také „Mini Croatia“. Téměř okamžitě se stal oblíbeným cílem rodinných výletů. Jde o jakousi galerii v přírodě rozkládající se na ploše 5 500 m2. V areálu bylo vybudováno 35 nejvýznamnějších pozoruhodností a staveb Chorvatska v miniaturním provedení. Na zhotovení samotných pamětihodností si umělci dali opravdu záležet, použili totiž kvalitní istrijský kámen. Na jiných podobných atrakcích byla ve většině případů použita sádra nebo plast.

Autor: Jana Přibylová

Další články z Chorvatska:
Stari Grad - v srdci hvarských vinic
Stará (ne)známá Jelsa
Kornati
Ostrov Vis
Korčula - léty prověřená kvalita

Článek byl zobrazen 9 746 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Lyžařské zájezdy do Rakouska

SnowTrex - lyžařské zájezdyŠiroká nabídka lyžařských zájezdů s CK SnowTrex. Zažijte tu nejlepší dovolenou na sněhu v Rakousku, Itálii, Francii, Švýcarsku nebo třeba v Andoře.

Zájezd za krásami LIBANONU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů a křižáků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA