Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záhřeb - věž Lotrščak

Již od poloviny 19. století si obyvatelé Záhřebu seřizují hodinky podle dělové rány, která je každý den přesně v poledne vypalována z hranolové městské věže zvané Lotrščak. Věž byla postavena ve 13. století a v současnosti patří k nejstarším stavbám chorvatské metropole.

Věž Lotrščak byla původně součástí jižního úseku hradeb obklopujících Gradec, jedno ze dvou samostatných středověkých sídel, jež spolu s Kaptolem tvoří historickou část Záhřebu, nazývanou Horní město. Při výstavbě byly do jejích dva metry silných zdí zabudovány řetězy jako opatření proti zemětřesení. Původně měla věž jen tři patra, čtvrté bylo společně s řadou oken přistavěno v roce 1850.

V minulosti však o sobě věž nedávala vědět v poledne, jak je tomu nyní, ale až večer, kdy její zvon ohlašoval zavírání městských bran. Kdokoliv tedy zůstal přes noc vně hradeb, vystavoval se nebezpečí, že bude okraden zloději. V současnosti se zvon ve věži již nenachází. Kanon v současnosti z věže střílí jen ze záznamu, kdo to ale nečeká, pěkně se během procházky Záhřebem vyleká.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Ostrov Šolta
Plomin, kulturní letovisko Istrie
Omiš, pirátské městečko
Darda
Konavle, zahrada Chorvatska

Článek byl zobrazen 3 208 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA