Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Plitvická jezera - nejznámější národní park Chorvatska

O Plitvických jezerech se dá říci, že jsou notoricky známá, neboť dlouhodobě zůstávají nejoblíbenějším chorvatským národním parkem a všeobecně patří k nejhezčím přírodním pamětihodnostem v Evropě.

Chorvatsko platí stále za nejoblíbenější cíl českých dovolenkářů, vydávajících se každé léto na jih ke zdejšímu pobřeží jako hejna stěhovavých ptáků. A to hejna velmi početná. Stejně tak o Plitvických jezerech se dá říci, že jsou notoricky známá, neboť dlouhodobě zůstávají nejnavštěvovanějším chorvatským národním parkem a všeobecně patří k nejhezčím přírodním pamětihodnostem v Evropě. Snad každý také ví, že se tady točila legendární mayovka Vinetou. Přesto snad nebude na závadu uvést několik faktů.

Plitvická jezera

NP byl zařazen na seznam Světových přírodních památek UNESCO, a to už v roce 1979. Zabírá plochu 300 km2 a tvoří jej 16 větších a několik menších jezer s různými výškami hladin, oddělených přírodními travertinovými hrázemi. Rozdíl mezi nejníže a nejvýše položenou hladinou je 135 metrů, přičemž jezera se táhnou do vzdálenosti 8 kilometrů. Návštěvníky sem láká nejen průzračná, modrozelená voda jezer, ale i celá řada větších či menších vodopádů (nejvyšší Veliki Slap má 70 m), zvláštní skalní útvary i rostliny, vše dohromady tvořící celkovou krásu parku. Proces formování této podivuhodné krajiny se pochopitelně nezastavil ani dnes a park je velmi specifickým, dynamickým, avšak citlivým přírodním systémem a biotopem. Zajímavé je, že i husté lesy v oblasti jsou relativně nedotčené a jejich biodiverzita patří k největším v Evropě. Žije tady také medvěd, rys nebo vlk. Tato nádherná šelma je zde stále původní a na rozdíl od mnoha jiných států se ji přes velkou, stovky let trvající „snahu“ lidí naštěstí nepodařilo vyhubit. V České republice a dalších zemích se v současné době vlci také opět objevují, ale jedná se o šelmy přeběhlé ze sousedních států nebo vysazené člověkem. Chorvatský vlk se tedy může chlubit nepřerušenou historií a úpornou vzdorovitostí, ačkoliv i on je dnes chráněný a vyskytuje se převážně v těžko přístupných oblastech.

Plitvická jezera

Při návštěvě parku si můžete vybrat z několika různě dlouhých okruhů, podle toho, kolik máte času a jak moc se vám chce šlapat. Značení a rozlišení okruhů bohužel není nejlepší, ale ať už zamíříte kamkoliv, čekají vás úžasné výhledy a scenérie. Negativem může být velký počet návštěvníků, takže klidu si tady až tak neužijete, zvláště pokud park navštívíte v hlavní letní sezónu. Ale pokud půjdete dál a budete mít trochu štěstí, i tady můžete objevit místa bez hlučících návštěvníků, kde se dá v tichu vychutnat toto monumentální dílo přírody.

Plitvická jezera

Řešením je samozřejmě návštěva mimo sezónu, čemuž nahrává fakt, že park je otevřen po celý rok. Pamatujte však na to, že v zimě tady může být skutečná zima včetně mrazů a sněhu. To sice může zaručit nové, nezvyklé pohledy a rovněž ušetříte na vstupném, které je v zimních měsících zhruba poloviční, ale lepší asi bude přece jen zkusit třeba červen nebo září.

Plitvická jezera

Každopádně i místa známá nás mohou překvapit a ukázat něco nového, obzvláště místa tak pozoruhodná, jakými Plitvická jezera nepochybně jsou.

Oblíbené lokality v Chorvatsku

DubrovníkPulaSplitOstrov BračOstrov HvarOstrov Korčula

Zajímavé články z Chorvatska na Světadílech

potápění v ChorvatskuPrimošten - město na ostrově i na pevniněOmiš - pirátské městečkoPevnost Klis

- mih -

Článek byl zobrazen 24 053 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA