Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lastovské souostroví

Lastovské souostroví

Lastovské souostroví se rozkládá jižně od ostrova Korčula a je složeno z většího ostrova Lastovo a blízkých ostrůvků. Souostroví se stalo v roce 2006 chráněnou krajinnou oblastí s pořadovým číslem jedenáct, které má chorvatské označení – „park prirode“. Chráněné území na ploše 195 km2 zahrnuje 46 ostrůvků a útesů včetně ostrovů Lastovo a Sušac, který je od Lastova vzdálen asi 13 námořních mil západním směrem.

Zmíněná ochrana se vztahuje na péči zaměřenou na ostrovní rostlinný a živočišný svět jak na pevnině, tak na moři včetně vod celého Lastovského souostroví nejen nyní, ale i do vzdálenější budoucnosti.

Souostroví nesoucí název Lastovské se dělí na západní a východní skupinu. V západní části zahrnuje Lastovo a dále ostrůvky Prežba, Bratin otok, Vlasnik, Mrčara, Kopist a ostrov Sušac. Z východní strany Lastova jde o skupinu Lastovci, která se ještě dále člení na ostrovy Donji školji a Vrhovnjaci.

Ostrovy Donji Školji jsou tvořeny malými vesměs neobydlenými ostrůvky a útesy, které jsou většinou zalesněny. Obzvlášť atraktivní pro milovníky samotářského koupání u pěkných písečných a oblázkových pláží je ostrůvek Saplun. Východně od této skupiny se nachází skupinka ostrůvků Vrhovnjaci, kde se ukrývá rybářský ráj. Řadí se k nim Sestrice, Vlašnik a Glavat s majákem. Dříve se tu navíc vyskytovali hojně koráli.

Největším ostrovem celé skupiny Lastovského souostroví je ostrov Sušac ležící západně od Lastova. Už v minulosti byl tento ostrov pro své vody oplývající bohatstvím zejména modrých ryb předmětem sporu mezi zdejšími rybáři z Lastova, Visu a Korčuly. Menší zátoky ostrova fungují jako rybářská kotviště dodnes. K pěknému koupání vybízí v zátoce Portič asi 40 metrů dlouhá hezká pláž. Jediným sídlem na ostrově je osada stejného jména umístěná na východním pobřeží.

Ostrov Sušac je proslulý nejen pro svůj bujný borovicový porost, ale také tím, že je tu maják. Maják Sušac byl postaven v roce 1878, který z nadmořské výšky 100 metrů nabízí nádherný výhled na otevřené moře. Ostrov Sušac křižuje řada stezek a blízko skalisek na jižním cípu ostrova se lze věnovat potápění.

Milovníky historie určitě zaujme fakt, že na ostrově se nalézají ruiny dvou pozoruhodných církevních památek.  Jde o sice skromné, ale zajímavé pozůstatky původního raně románského benediktinského kláštera sv. Mikuláše z 11. století a gotického kostelíku sv. Blažeje.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA