Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vela Luka

Vela Luka - informace o letovisku

Vela Luka je město ležící v hloubi velkého zálivu stejného jména na západním pobřeží ostrova Korčula. Záliv zdobí menší kouzelné zátoky a ostrůvky, z nichž nejznámější je asi 4 míle vzdálený Proizd. Vela Luka je jedním z největších ostrovních měst a je zároveň hlavním přístavem ostrova, odkud pravidelně vyplouvají trajekty do Splitu a Lastova.

Ve městě jsou k vidění loděnice a továrny na zpracování ryb, ale v blízkém okolí se daří vinné révě, olivám a jižnímu ovoci. Vela Luka je sice pokládána za průmyslové centrum Korčuly, ale je vyhledávána také jako hezké letovisko a léčebné lázně. Na konci přístavu vyvěrají totiž v zátoce Kale léčebné prameny, které si umí poradit s nemocemi pohybového ústrojí. U zátoky Kale stojí moderní lázeňské středisko Kalos pro léčebnou rehabilitaci.

Okolní kopce chrání město před severními a jižními větry. Celou oblast obdařila příroda mimořádně nádherným křišťálově průzračným mořem, bílými skalami, zaoblenými oblázky i opojnými vůněmi středozemního rostlinstva. Pláže jsou zde oblázkové a kamenité s betonovými platy.

Přímo ve městě se nachází městská pláž, ale nádherné pláže návštěvníci naleznou na vzdálenějším ostrůvku Proizd. Příjemné možnosti ke koupání se nabízí v nové rekreační části, která je situována v místě zúžení vnější části zálivu přecházející ve vnitřní záliv. Zajímavé možnosti koupání se nabízejí také v řadě malých zátok na severozápadním pobřeží vnější části zálivu. V okolí Vela Luky je pro pěkné koupání zvlášť přitažlivý blízký ostrůvek Ošjak s chráněným zalesněným parkem.

Město nabízí různé druhy ubytovacích zařízení a vybavení pro sportovní aktivity a rekreaci. Zcela určitě se tu bude líbit aktivním sportovcům, kteří tady najdou mimořádně výhodné podmínky pro windsurfing, potápění a jachting. V místě si mohou zahrát také tenis nebo stolní tenis.

O městu Vela Luka se říká, že je nejstarším a zároveň nejnovějším městem ostrova, protože její základy vyrostly počátkem 19. století na místě původní neolitické osady Vela Spilja. O rozsáhlém ilyrském a řeckém osídlení místa svědčí řada archeologických nálezů.

Za návštěvu ve městě určitě stojí muzejní sbírky zdejšího kulturního centra, které se nachází v obnovené barokní budově bývalého letního sídla (kaštelu) či paláce Franulovič-Repak. Expozice vystavují předměty nalezené v nedaleké jeskyni Vela Spilja, které výstižně dokumentují bohatý vývoj osídlení ostrova od pravěku až po dobu římské nadvlády. Velká jeskyně je situována ve svahu kopce Pinski rat, který se zdvíhá nad městem. Kromě zmíněných exponátů se v kulturním centru nachází také sbírka moderního umění s obrazy, grafikami a sochami domácích i světových umělců. V soukromé výstavní galerii Anky Prizmić-Sege otevřené v roce 1983 se nacházejí mnohé sochy a obrazy umělkyně, jejíž rodiště je právě Vela Luka.

Zajímavou církevní památkou je župní kostel sv. Josefa, jehož založení se datuje z roku 1848. Součástí této klasicistní stavby je kaple sv. Vicenza z roku 1589, která byla vícekrát přestavována. Nachází se v ní busta kněze Iva Oreba, který se zasloužil o kulturní rozvoj města. Východně od města u zátoky Gradina stojí pozoruhodný kostel sv. Ivan založený v 15. století a nacházejí se zde také pozůstatky beneditského kláštera.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA