Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krk

Krk - informace o letovisku

Na jihozápadním pobřeží ostrova Krk se v zátoce rozkládá stejnojmenné hlavní město, přístav a oblíbené letovisko letní rekreace Krk. Jeho strategická poloha způsobila, že se o něj v minulosti zajímala řada nájezdníků, kteří jej opakovaně plenili a ničili. Město však vždy znovu povstalo z popela a dnes je architektonickou perlou ukrývající řadu památek.

Původně se na místě dnešního města rozkládala římská osada Curicum. Do dnešní doby se podařilo dochovat neporušené hradby a tři benátské brány – Městská, Mořská a Horní brána. Nejstarší částí hradeb je však nárožní věž Kamplin pocházející z 12. století. Uvnitř hradeb vás upoutají kostely zasvěcené Panně Marii a sv. Františkovi.

Z dávných časů se dochovaly také pozůstatky opevněných liburnských hradišť a římských lázní, v jejichž blízkosti stojí románská katedrála Panny Marie z 12. století, která je nejvýznamnější historickou památkou města. Tento trojlodní svatostánek od doby svého vzniku prošel mnoha změnami, její dnešní barokní vzhled pochází z 18. století. Interiér katedrály ukrývá čtyři malby z roku 1706 od Cristofora Tasca, dřevěné barokní kazatelny, kapli s gotickou klenbou a také krásní sloupové hlavice. V katedrále bývali pochováni krčtí biskupové.

V blízkosti katedrály se tyčí románská bazilika sv. Quirina založená na přelomu 10. a 11. století, která opatruje klenotnici a nachází se v ní Diecézní muzeum. Muzeum vystavuje díla pocházející nejen z katedrály, ale i dalších kostelů na ostrově. Velmi ceněný je skvostný frankopanský oltář s obrazem „Panny Marie ve Slávě“ a polyptych z roku 1350. V nedalekém biskupském paláci je vystavena sbírka obrazů italských umělců ze 14. až 17. století. Nábřeží zdobí frankopanský hrad, který byl vybudován mezi 12. a 14. stoletím.  Zdobí jej čtyři hranolové věže a dominantní válcová věž z benátské éry.

Na druhém konci historického centra stojí benediktinský klášter z roku 1223, v jehož sousedství byl postaven také františkánský klášter s kostelem sv. Františka z 13. století. Na kopci nad nimi se tyčí kostel Matky Boží z 11. století. Příjemnou procházkou dojdete až na Velké náměstí, kterému dominuje hodinová věž.

Krk ovšem nenabízí jen kulturu a památky, ale i široké možnosti zábavy a výborné restaurace v centru města. Také proto se stal oblíbeným místem pro letní dovolenou. Město lemují nádherné písečné, oblázkové a skalnaté pláže lemované borovým lesem poskytujícím příjemný stín. Na pláži si můžete pronajmout lehátka i slunečníky. Milovníci vodních sportů mohou vyzkoušet vodní lyžování, půjčit si šlapadla nebo kánoe. Nejlepší podmínky pro koupání najdete v kilometr vzdálené zátoce Dražina, kde je také soustředěna většina ubytovacích objektů. Turisté se často ubytovávají také v klidné městské části Ježevac.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA