Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrbnik

Vrbnik - informace o letovisku

Rybářské městečko Vrbnik patřící k nejzachovalejším opevněným sídlům v Chorvatsku se nachází na východním pobřeží Krku. K městečku, které se rozkládá se na 50 metrů vysokém vápencovém útesu, patří i malý přístav. Zatímco k moři prudce spadá, směrem do vnitrozemí přechází pozvolna. Vrbnik coby centrum ostrovní hlaholské literatury se pyšní četnými hlaholskými památkami.

V malebném městečku, které si udrželo středověký ráz, jsou zachovány pozůstatky středověkého opevnění a frankopanského hradu. Návštěvníci se tu při svých procházkách mohou toulat podivuhodným labyrintem uliček, procházet náměstíčka a zákoutí, nacházet kouzelné vyhlídky a prohlížet domy, které jsou nádhernou ukázkou archaické lidové architektury.

Ve starém jádru Vrbniku se dle místních patriotů ukrývá údajně nejužší ulička na světě, která je vlastně průchodem k domu č. 14. Turisté větších rozměrů nebo s batohy na zádech tu budou mít co dělat, aby prošli. V uličkách starobylé městečka tak není místo ani pro motocykly a kola, natož pro auta. K návštěvě lákají hlavně zdejší konoby, což jsou příjemné sklípky a hospůdky, které však přes své omezené prostory dokážou pojmout desítky návštěvníků.

Osídlení Vrbniku je vskutku prastaré. Přibližně před dvěma tisíci pěti sty lety tu byli prvními historickými obyvateli Ilyrové. První písemné zmínky o Vrbniku jsou doloženy dokumenty z roku 1100, ale městský statut získal až v závěru 14. století. Milovníci historie zde mohou navštívit kostel sv. Antonína datovaný z roku 1671. Interiér kostela ukrývá obrazy, které představují výjevy ze života světce. Nachází se na Vitezičově ulici a v minulosti byl několikrát přestavován.

V blízkosti kostela stojí Vitezičovo mauzoleum. Významná osobnost – biskup Ivan Josip Vitezič se zasloužil ve Vrbniku o založení rozsáhlé knihovny s více než 10 tisíci svazky a dalšími cennými hlaholskými rukopisy, která má sídlo v Družstevním domě. Nad obcí se nachází zajímavý kostel Panny Marie, který se pyšní nádherným kazetovým stropem a interiérem vyzdobeným krásnými freskami.

V zátoce Zgribnica přímo pod městem se nachází pěkná oblázková pláž, která byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. Nová část městečka se rozrůstá právě zde a její součástí je rekreační část s nabídkou ubytování v soukromí. Turisté tu najdou vše, co mohou během své dovolené potřebovat. Návštěvníci se ve Vrbniku rádi zúčastňují v červenci lidové slavnosti, která je známá pod názvem Razgon.

V okolí Vrbniku se daří vinné révě. Pěstuje se tu odrůda, z níž se vyrábí vynikající a silné bílé víno medového zabarvení, kterému se tu říká „žlahtina“. Tato odrůda se nepěstuje nikde jinde ani v Chorvatsku ani jinde na světě. Ve Vrbniku mají turisté jedinečnou příležitost toto slámově žluté víno příjemného aroma a vynikající chuti vyzkoušet, případně si pár lahví přivézt domů jako suvenýr.

Pro turisty je Vrbnik snadno dostupný, neboť se dá navštívit i z letovisek na pevnině. Například z měst Crikvenice či Novi Vinodolski se pořádají výlety lodí podél pobřeží ostrova Krku. Ústředním bodem programu těchto výletů pak bývá návštěva Vrbniku neodmyslitelně spojená s ochutnávkou zdejšího vynikajícího vína – žlahtiny. Z města Krk je to sem 12 km, Punat je vzdálen 9 a Šilo 13 km.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA