Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rab

Rab - informace o ostrově

Ostrov Rab je nejjižnějším z Kvarnerských ostrovů a s rozlohou 93 km2 také devátým největším ostrovem v Jaderském moři.  Sousedí s ostrovy Cres, Krk a Pag a na pevnině je lemován pohořím Velebit. Mezi ním a pevninou vznikl 1800 metrů úzký a námořníky po staletí obávaný Velebitský průliv, kterým neustále vane suchý vítr bóra.

Pobřeží v této části ostrova je právě kvůli bóře velmi pusté a skalnaté, zatímco západní strana Rabu je již před tímto větrem chráněna a má mírné podnebí. Na severozápadě se do ostrova zakusují dvě hluboké zátoky, Supetarska draga a Kamporska draga. Ostrov je kopcovitý, 22 km dlouhý a v nejširším místě 11 km široký. Nejvyšším vrcholem Rabu je hora Straža nacházející se v horském pásmu Kamenjak, která dosahuje výšky 408 metrů nad mořem. Krajina tohoto vápenatého ostrova je zčásti porostlá macchií, dubem cesmínolistým a borovicovými lesy. Ve vnitrozemí ostrova se rozkládají úrodná pole, na kterých se pěstují olivy, ovoce a zelenina.

Historie osídlení ostrova sahá do roku 360 před Kristem, kdy sem přišli ilyrští Liburnové. Ve 2. století před naším letopočtem pak ostrov do svého impéria začlenili Římané. Na místě, kde stojí dnešní město Rab, si zřídili vojenský tábor a později si vystavěli i několik letních sídel a letohrádků. V polovině 15. století ostrov postihla morová epidemie, která měla za následek smrt většiny tehdejšího obyvatelstva. Současných 9000 obyvatel se živí zemědělstvím a také rybolovem, který už ale není tak intenzivní jako v minulosti. Pro hospodářství ostrova je v posledních letech stále více důležitý cestovní ruch. Obyvatelům ostrova se stále daří zachovávat staré zvyky a tradice. Pokud se na ostrově koná některá z místních slavností, je to pro turisty velká podívaná.

V současnosti je ostrov Rab pro své krásné písečné pláže, romantické skalnaté zátoky a mírné podnebí s dostatkem slunečního svitu vyhledávaným cílem turistů. Návštěvníky sem láká také široká nabídka sportovních a kulturních aktivit. Zdejší bezprašné ovzduší prosycené mořskou solí má mimořádné ozdravné účinky, proto sem hojně jezdí také pacienti s respiračními obtížemi. Rab hojně vyhledávají také milovníci vodních sportů, především jachtingu, pro které jsou zdejší vody naprosto ideální. Rádi sem jezdí také naturisté, pro něž je na ostrově vyhrazeno několik pěkných pláží. Každý, kdo tento ostrov navštíví, bude nadšen jak z nepřeberných možností rekreace a odpočinku u moře, tak i z možností poznávání památek a kulturních zajímavostí. Aktivním jedincům se navíc nabízí i pěkné vycházky do vnitrozemí, za poznáním místní přírody.

Na ostrov se dostanete trajektem z pevninského Jablance, Rijeky nebo Zadaru. Mezi jednotlivými Kvarnerskými ostrovy jezdí také pravidelné trajektové linky. Pokud byste chtěli poznávat zajímavá místa ostrova, je nejlepší využívat místní autobusové dopravy. Z hlavního města Rabu jezdí spoje do městeček Lopar, Kambor, Barbat a Suha Punta.

Když na slavnost, tak do Rabu

Když na slavnost, tak do Rabu

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější destinace, kde mnoho Čechů každým rokem tráví své prázdniny. Pokud také patříte mezi milovníky krásných pláží a čistého moře a navíc plánujete dovolenou na konec července, tak neopomeňte návštěvu nádherného ostrova Rab.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA