Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Susak

Susak - informace o ostrově

Ostrůvek Susak s rozlohou asi 6 km2 se nachází jihozápadně od ostrova Lošinj a je součástí cresko-lošinjského souostroví. Jeho největší geologickou pozoruhodností je písečný povrch, kterým je Susak mezi ostatními převážně skalnatými ostrovy skutečně výjimečný. Proto se mu také říká Písečný ostrov.

Povrch z písku leží na vápencovém podkladu v téměř desetimetrové vrstvě. Na této půdě se výborně daří vinné révě, a tak téměř celou plochu ostrova pokrývá velké množství vinohradů. Pro tyto ostrovy jsou typické rákosové větrolamy a suché zídky chránící úrodu vinné révy.

Na ostrově nejezdí auta a nejsou zde asfaltové silnice. Na východním pobřeží je situováno jediné městečko na ostrově stejného jména, v němž jsou dochovány pozůstatky benediktinského kláštera z 11. století. Uličky městečka Susak jsou úzké a vhodné jen pro pěší a pro vozy zvané karioly.

Susak získal věhlas také díky místním malebným ženským krojům pestrých barev. Obyvatelé ostrova je v zimních měsících zhotovují a oblékají je k slavnostním příležitostem. Ostrované mluví neobvyklým nářečím, které je směsicí starochorvatštiny, angličtiny, italštiny a francouzštiny. Na Susaku byly odhaleny v rámci archeologických výzkumů pravěké a římské artefakty.

Ostrov písku a rákosí láká svou nedotčenou přírodou a čistým mořem. Susak je na celém východním Jadranu jednou z nejvíce vyhledávaných potápěčských lokalit, která se nachází na jižním cípu ostrova při útesu Margarina. Dobře chráněný záliv se nachází na jižní části pobřeží. Přímo z něj je možné se potápět. V ústí zálivu jde dno rychle do hloubky asi 35 metrů. Jedná se o nakupení velkých balvanů, mezi nimiž je možné vidět ledacos zajímavého. Lokalita je vhodná i pro začátečníky. Na Susaku funguje spojení linkovými loděmi s ostrovem Lošinjem.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA