Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Karlobag

Karlobag - informace o letovisku

V pěkné zátoce na pobřeží Kvarnerského zálivu se rozkládá přístavní městečko Karlobag, které bylo pojmenováno po rakouském arcivévodovi Karlu Habsburském. Ten jej nechal postavit na troskách původní vesnice Bag, kterou srovnali ze zemí Turci. Nové vesnici dominovala mohutná obranná pevnost.

Jakmile však pominula hrozba dalších tureckých útoků, pozbyla pevnost na významu a byla opuštěna. V pozdějších dobách byla využívaná jako kamenolom, kde se těžil kámen pro výstavbu vesnických domů. V současnosti jsou na místě ještě patrné fragmenty mohutných zdí pevnosti a také torzo kláštera, který stál poblíž. V minulosti se klášter pyšnil vyhlášenou knihovnou a kostelem.

Z Karlobagu vedla v minulosti do chorvatského vnitrozemí významná obchodní stezka. Podél této obchodní stezky byly ve 14. století vybudovány hrady Fortica a Vidovgrad, z nichž jsou dnes k vidění jen pozůstatky. Stezku poté nahradila první silnice a názvem Karolínská cesta. Byla vytyčena v 18. století, vedla přes sedlo Oštarijska vrata a sloužila jako významná spojnice mezi pobřežím a úrodným údolím Lika rozprostírajícím se za pohořím Velebit. O další rozvoj Karlobagu se ve velké míře zasloužil císař Karel VI., který zde založil přístav a vypracoval několik projektů na stavbu silnic.

Velká rána byla městu zasazena během 2. světové války, kdy byla během bombardování zničena většina domů a památek. Například z farního kostela Karla Boromejského z roku 1767, který byl dominantou Karlobagu, se podařilo dochovat jen samostatně stojící zvonici. Kvůli této válečné minulosti města, se nepodařilo dochovat mnoho významnějších historických památek. Jedinou výjimkou je snad bývalý kapucínský klášter s kostelem sv. Josefa z roku 1712. V klášterní budově je v současnosti vystavena expozice liturgických předmětů.

Karlobag se rozkládá přímo pod srázy pohoří Velebit a od nedalekého ostrova Pag jej odděluje necelé dva kilometry široký Velebitský průliv.  Právě z karlobagského přístavu vyplouvají pravidelně lodní linky směřující na ostrov Pag. Ve městě jsou také výborné podmínky provozování nejrůznějších vodních sportů a pro koupání. Pobřeží je lemováno pěknými upravovanými plážemi, díky kterým se Karlobag proměňuje v atraktivní turistické letovisko. Můžete si zde užívat dovolenou, v níž se kombinuje relaxace u moře s horskou turistikou. Území Velebitu nad Karlobagem bylo dokonce prohlášeno světovou biosférickou rezervací a tak láká milovníky přírody a turistiky. Zázemí turistům v Karlobagu poskytují četné hotely, penziony i ubytování v soukromí.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA