Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Severní Velebit

Národní park Severní Velebit - informace o parku

Národní park Severní Velebit, který zahrnuje severní část pohoří Velebit byl založený roku 1999 a je v Chorvatsku nejmladší. Zahrnuje území od sedla Vratnik (694 m n. m.) na severozápadě až po sedlo Veliki Alan (1 412 m n. m.) až k řece Zrmanje na jihovýchodě. Z téměř 2 700 rostlinných druhů, které se zde vyskytují, je 78 endemitů, což jsou botanické unikáty, které nikde jinde na světě nerostou.

Pohoří Velebit má drsné podnebí, kdy se téměř polovinu roku průměrná teplota pohybuje kolem bodu mrazu. Většina zalesněného území obývají kamzíci, vlci, divoké kočky, ale i medvědi. Velebit patří k nejatraktivnějším cílům pro horolezce v Chorvatsku. Jeho přitažlivá nabídka zahrnuje národní parky, přírodní rezervace, dobrou dopravní infrastrukturu, ale také ubytovací možnost v soukromí.

Masiv Velebit bude svou velebností a lákat ještě hodně dobrodruhů a průzkumníků. Nejvyšší pásma Velebitu s drsnou kamenitou krajinou se skalnatými hřebeny a hlubokými kotlinami se  v nižších polohách střídají se zalesněnými dolinami a loukami. Je to tajemný svět ticha zasazený do drsné horské přírody.

NP Severní Velebit je vhodným tipem nejen pro náročné aktivní turisty, kteří mají zájem provozovat vysokohorskou turistiku, ale také pro výlety  rodin s dětmi. Tento národní park se rozkládá blízko ostrovů Hvar a Rab, které se každé léto nacházejí v obležení turistů. Pokud je lenošení u moře začne nudit, je nejlepším řešením vyrazit na pěší výlet a podívat se do NP Severní Velebit. V dosahu pár kilometrů od vyprahlého pobřeží se nachází příroda, která nabízí temné bukové lesy, louky plné vzácných květin a hluboké rokle lemované bílými vápencovými skalami včetně nádherných výhledů na moře.

K nejhezčím místům parku povede turisty tzv. Premužičova stezka táhnoucí se od severu k jihu celých 50 km. Počátek této vysokohorské cesty začíná u chaty na Zavižanu na vrchu Vučjak (1 644 m n. m.). V jejím okolí se také rozkládá proslulá Velebitská botanická zahrada, kterou stojí za to prohlédnout, neboť soustřeďuje veškerou velebitskou flóru. Třeba na konci června jsou rostliny v plném květu a můžete tady obdivovat oranžové lilie, irisy a další vzácné rostliny.

K nejzajímavějším částem parku patří přírodní rezervace Rožanské a Hajducké skály a další chráněná území. Cestovatelé tu najdou 50 skalních vrcholů (měří kolem 1 600 m n. m.) a jednu z nejhlubších propastí na světě – Lukina jama. Propast je hluboká 1 392 metrů a na své objevení čekala až do roku 1994.

V parku není dovoleno spát pod stanem, ale přenocovat je tu možné zdarma v chatkách na dřevěné palandě. Rozhodně však pamatujte na dostatek zásob vody, protože míst k doplnění je po cestách parku málo.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA