Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Molat

Molat - informace o ostrově

Do Zadarského souostroví na severu Dalmácie spadá ostrov Molat, který je od okolních ostrovů oddělen úžinou Zapuntel. Má rozlohu 22,7 kilometrů čtverečních a sousedí s ostrovy Ist, Mali a Veli Tun. Na západní straně se hluboko do ostrova zařezává Brguljský záliv s ostrůvkem Brguljski, na východě pak menší záliv Jazi.

Ostrov patřil v 11. století benediktinskému klášteru v Zadaru, na počátku 15. století přešel pod nadvládu Benátek a po dlouhá staletí jim patřil. Benátky pečovaly o zdejší komunitu mnichů a místních obyvatel. Lidé se zde usadili s cílem opětovně vysadit lesy, které byly dříve vymýceny. Také dnes se zde realizuje rozsáhlý program obnovy lesů. Během druhé světové války v letech 1941 - 1943 se Molat nechvalně proslavil tím, že se na něm nacházel obávaný italský koncentrační tábor.

Povrch ostrova Molat je kopcovitý, najdete na něm dvě vápencové vyvýšeniny, nejvyšším bodem je Knežak dosahující nadmořské výšky 142 metrů. Mezi nimi se rozkládají údolí Zapuntelské a Molatské polje, která jsou intenzivně obdělávaná. Rovinaté pobřeží se mírně svažuje do moře a je lemováno četnými zátokami. Jihozápadní pobřeží je pak o něco strmější a čelí otevřenému moři. Molat má pravidelné lodní a trajektové spojení se Zadarem, trasa lodních linek vede přes další ostrovy v zadarské skupině.

Na Molatu se nachází tři vesnice, které dohromady obývá několik stovek obyvatel. Jejich zdrojem obživy je zemědělství, rybolov a z části i turistický ruch. Jakýmsi hlavním městem je osada Molat, která je nejrozlehlejší dobře zásobená potravinami. Žije si svým poklidným životem. Hlavní trajektový přístav se nazývá Zapuntel a v případě potřeby jej nahrazuje přístav v Brgulje. Brguljski záliv je vyhledávaným cílem jachtařů. Zdejší přístaviště totiž dobře chrání malé lodi v případě bóry. V případě potřeby poskytují jachtám ochranu před nepříznivým počasím také zátoky Lučina, Podgarbe a Luka. V malých zátokách jsou pěkné pláže, můžete si zde užívat skvělého koupání, vodních sportů i sportovního rybolovu. Ubytování na ostrově je možné pouze v soukromí.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA