Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Silba

Silba - informace o ostrově

Silba je malý úzký ostrov s rozlohou jen 15 km2 nacházející se v severozápadním cípu Zadarského souostroví nedaleko ostrova Lošinj. Od sousedních ostrovů jej oddělují kanály Olib a Silba. Půvabný nížinný ostrov vyniká vysokým počtem hodin slunečního svitu. Pokrývají jej jehličnaté lesy a je proslulý svým neobyčejně mírným klimatem, zdravým mořským ovzduším a křišťálově čistým mořem. Díky příznivým klimatickým podmínkám je vyhledávaný turisty s nemocemi dýchacích cest.

Tento ostrov určitě stojí za návštěvu nejen kvůli své bohaté flóře, ale také kvůli nádherným převážně písčitým plážím a zátokám. Pobřeží ostrůvku lemují četné zátoky a menší písečné, většinou mělké zálivy. Návštěvníci zde najdou řadu slunečných zátok – Dobre vode, Nozdre, Papranica a písčitých pláží – Južni Porat a Šotorišče.

Na své si tu přijdou milovníci téměř všech vodních sportů od jachtingu, přes potápění až po sportovní rybolov. Nacházejí se tu hezké oblázkové i písčité pláže a kotviště pro jachty. V roce 1998 se čistota moře a bohatý podmořský život na ostrově Silba staly rozhodující pro konání 21. ročníku mistrovství světa v podmořském rybolovu. Svůj odpočinek zde mohou návštěvníci rozšířit o nejrůznější sportovní aktivity na hřištích jako třeba fotbal, házená nebo basketball a samozřejmě plážový volejbal.

Na východním pobřeží je situováno přístaviště, které chrání přístavní hráz. Vysoké vlny tu způsobuje vítr bóra, který se stává nebezpečným při výjezdu i vjezdu do přístaviště. Na západním pobřeží se nachází přístaviště s přístavním molem sloužícím k přistání místních trajektových linek, zato tu není vhodné místo pro uchycení lodí.

Žije tu jen asi 200 obyvatel, kteří se živí zemědělstvím a cestovním ruchem. Na poklidném ostrově najdou návštěvníci ubytování jen v soukromí, neboť zde není ani jeden hotel. Zato tu nechybí turistická informační kancelář a pošta, obchod s potravinami a několik restaurací a kaváren. Například v konobě Mul mohou návštěvníci okusit takové speciality, jako jsou mušle, rybí paštiky, saláty z raků, ryby ve vinné omáčce nebo také na grilu.

Ostrov byl osídlen a obydlen už za římského období. Majetkem Zadarského kláštera se stal v roce 1091 a pod nadvládu Benátčanů se dostal v 15. století. V roce 1852 ostrov od posledního vlastníka vykoupili zdejší starousedlíci vlastními penězi.

Na ostrově je jediným větším sídlem vesnice Silba, v níž stojí za pozornost starobylé domy a barokní kostel Panny Marie. Hezké výhledy do okolí poskytuje vyhlídková věž s točitým vnějším schodištěm. V blízkém okolí ostrůvku se z moře vypíná malé, ale pozoruhodné souostroví Grebeni, které bylo vyhlášené za geomorfologickou rezervaci.

Ostrov Silba má pravidelné lodní i trajektové spojení se Zadarem se zastávkami na okolních severodalmatských ostrovech, z nichž nejblíže je situován ostrov Olib. Na Silbu nesmějí auta, která je potřeba zanechat na pevnině.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA