Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vir

Vir - informace o ostrově

U jihozápadního pobřeží ostrova Pag se rozkládá ostrůvek Vir s rozlohou 22 km2. S chorvatskou pevninou, přesněji poloostrovem Privlaka, je spojen 250 metrů dlouhým mostem, který se klene přes úžinu s názvem Privlački gaz. Ostrov je převážně pustý, pouze v jeho severozápadní části se objevují řídké porosty macchií a borové lesy.

Vir leží ve vodách Jaderského moře, v blízkosti (cca 30 km) severodalmatského centra – města Zadar. O ostrově se říká, že má 300 slunečních dní v roce, což z něj dělá ideální destinaci pro příjemnou dovolenou u moře. Díky slunečním paprskům se zde dobře daří zemědělství, které je dodnes hlavním zdrojem obživy místních obyvatel. Ti se dále věnují také rybolovu a v poslední době i rozvíjejícímu se cestovnímu ruchu. Velkým lákadlem je zdejší příroda, která zůstala do dnešních dní nedotčená moderní dobou.

Pobřeží Viru je poměrně členité, lemované malebnými zátokami, které vytvářejí krásné pláže. Na ostrově si tak užijete koupání a opalování v přírodních písečných zátokách, opuštěných divokých zákoutích s oblázky nebo se skalisky, ale také na uměle vytvořených písečných plážích. Na plážích, které mají horší přístup do moře, byla vybudována mola se vstupy do vody. Pokud byste se z moře podívali směrem k pevnině, zahlédli byste mohutné pohoří Velebit lemující pobřežní pásmo.

Na Viru se nachází množství malých vesniček, ale hlavním a největším centrem ostrova je stejnojmenná obec Vir ležící u dlouhé písečné zátoky. Nabízí možnosti ubytování, stravování i zábavy. Najdete zde vilky místních obyvatel, kteří nabízejí ubytování v soukromí. O hladové žaludky návštěvníků ostrova se postarají četné restaurace, v nichž můžete ochutnat speciality dalmatské kuchyně. Večer Vir ožívá hudbou linoucí se z místních barů a diskotéky. Pokud patříte k milovníkům aktivní dovolené, jistě oceníte půjčovny vodních skútrů a šlapadel. Místní povětrnostní podmínky jsou ideální pro surfaře a jachtaře.

Nedaleko vesničky se tyčí románský kostelík sv. Jana postavený na přelomu 12. a 13. století. Na ostrově najdete ještě další zajímavé vesničky, jako je například Lozino a Torovi, které jsou ideálními destinacemi pro odpočinek u moře. Z Torovi je možné dále pokračovat k mysu Kozjak, na němž se nachází zřícenina benátské pevnosti ze 17. století. Nejvyšším bodem ostrova je Barbenjak dosahující nadmořské výšky 116 metrů. Z jeho vrcholku se naskýtá krásný výhled na ostrov a do jeho širokého okolí.

Ostrov Vir často vyhledávají lidé trpící astmatem a alergiemi, zdejší čisté moře s vysokým procentem jódu a také čerstvý vzduch, velmi napomáhají jejich léčbě. V dalekém okolí nejsou žádné průmyslové zóny, ani jiné negativní vlivy civilizace. Hojně sem přijíždějí také revmatici, kterým údajně pomáhají léčebná bahna vyvěrající z nitra ostrova. Zdejší nenáročný terén je ideální pro cyklistické vyjížďky a pěší vycházky. Kdo má zájem, může se z Viru vydat na výlet do nedalekého Národního parku Paklenica, na ostrovy Kornati, k vodopádům Krka nebo do starobylého městečka Nin. Pro atraktivní podmořský svět si vody v blízkosti Viru oblíbili také potápěči.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA