Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Paklenica

Národní park Paklenica - informace o parku

NP Paklenica je součástí pohoří Velebit. Park byl vyhlášen v roce 1949 na ploše 9 600 ha. Střed parku vytvářejí dva kaňony – Velika a Mala Paklenica, které odděluje náhorní plošina ve výšce asi 500 metrů. Přes rokli Velká Paklenica se táhne značená cesta asi v délce 10 km, která začíná ve Starigradu a končí v údolí Lika. Podle mnohých odborníků vznikly kaňony Velká a Malá Paklenica tím, že se ve vyhloubených jeskyních propadly stropy.

Holé skalní stěny Velika Paklenica jsou oblíbeným cílem horolezců. Národním parkem Paklenica vede přibližně 150 km turistických a lezeckých tras, z nichž nejvyhledávanější je stezka Velkým kaňonem od recepce k horské chatě Paklenica. Nejvhodnější období k návštěvě je květen, červen, případně září, protože v létě se stává zdejší oblast bez vody spíše utrpením a peklem. Nejlepším výchozím bodem pro návštěvu NP Paklenica je Starigrad-Paklenica, kde se nachází také kancelář národního parku. Horolezci zde mohou získat přesné popisy lezeckých cest, turisté zde získají veškeré informace včetně průvodce.

V kaňonu vyvěrá v období dešťů několik pramenů a protéká jím potok stejného jména. Nejvyšším vrcholem parku a zároveň nejvyšší horou pohoří Velebit je Vaganski vrh (1 757 m), který je turistům přístupný. Horské pásmo Velebit je dlouhé téměř 150 kilometrů. V roce 1978 se Velebit dostal na seznam UNESCO jako biosférická rezervace. Chráněny jsou také bizarní geomorfologické útvary vytvořené působením větru a deště.

Asi polovinu plochy parku pokrývají většinou bukové lesy, které hostí vzácné druhy velebitské fauny. Lesy znamenají útočiště pro medvědy, lišky, srnce, divočáky i zajíce. Nahoře ve skalách hnízdí majestátní dravci jako třeba orli skalní, supi, jestřábi anebo sokoli stěhovaví. Milovníci přírody se tu mohou zúčastnit organizovaného sledování ptáků, které bývá doprovázeno odborným výkladem. Aktivnější sportovci se v těchto místech zase mohou zúčastnit trekkingu s průvodcem.

Park oplývá řadou krasových útvarů. Nejznámější je místo s názvem Aniča Kuk ve výšce 714 metrů, kde se nachází hned několik jeskyň. Největší z nich je krápníková Manita pec dlouhá 175 metrů s dvěma velkými síněmi. Pozoruhodné jsou také podzemní prostory tzv. „bunkeri“, což jsou vlastně podzemní tunely, které zde vyhloubili vojáci jugoslávské armády. Za malý poplatek jsou návštěvníkům přístupné.

Součástí parku je botanická zahrada založená na svazích hory Zavisan ve výšce 1576 m n. m. Nedaleko se nacházejí také jeskyně Cerovac, které byly objeveny v průběhu výstavby železniční trati v roce 1912. Největší je Horní jeskyně dlouhá 1250 metrů a Dolní jeskyně (2500 m). Obě jeskyně mají charakteristické vápencové útvary jako třeba stalaktity, stalagmity, oplývají krasovými jezírky a vodopády. Dobrým výchozím místem pro návštěvu botanické zahrady i jeskyní je zajímavý most Maslenica.

Zajímavostí je také fakt, že v NP Paklenica (v kaňonu) se natáčely některé slavné scény z filmu Poklad na stříbrném jezeře o Vinnetouovi.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA