Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nin

Nin - informace o letovisku

Asi 20 kilometrů od Zadaru leží starobylé městečko Nin, jehož dějiny začali psát před cca 10 tisíci lety ilyrští Liburnové. Později se zde usadili Římané, kteří založili osadu Aenona a ta se stala jedním z nejdůležitějších středisek oblasti. Během římské nadvlády ve městě vyrostl amfiteátr, akvadukt i impozantní Dianin chrám.

V současnosti je Nin považován za nejstarší chorvatské královské město, které hrálo v dějinách země významnou roli. Tento jedinečný církevně – městský komplex se rozkládá na malém ostrůvku o průměru pouhých 500 metrů, který vznikl budováním kanálu ve 14. století. S pevninou je ostrov spojen dvěma kamennými mosty z 16. století. Historická část města je obrovským lákadlem nejen pro historiky, ale i pro běžné turisty.

Největšího rozkvětu dosáhlo město během 9. až 11. století. Jedním z nejvýznamnějších obyvatel města byl biskup Řehoř z Ninu – významný bojovník za slovanskou liturgii. Po celý svůj život bojoval s papežem o užívání chorvatštiny v liturgii. Později se stal Nin centrem rozvoje hlaholice. V Ninu v minulosti pobývala celá řada chorvatských králů, jedním z nich byl i Petr Krešimir IV.

Poté, co město ve 12. století postihla malárie, zůstalo téměř opuštěno a biskupství bylo zrušeno. Z vrcholného období se tak podařilo dochovat jen několik památek, z nichž nejvýznamnější je předrománský kostel sv. Kříže postavený v 11. století uvnitř městských hradeb. Svatostánek stojící na ploše pouhých 9 x 9 metrů je ukázkou typického chorvatského slohu. Pro svou velikost bývá často nazýván „nejmenší katedrálou Evropy“. Jeho zakladatelem byl župan Godesava, jehož jméno je vyryto na vstupních dveřích.

Další krásnou stavbou je kostel sv. Anselma z 18. století, který stojí na místě původní románsko-gotické katedrály. Uvnitř kostela si můžete prohlédnout klenotnici se stříbrnými relikviáři pocházejícími z období od 9. do 15. století. Nedaleko kostela stojí socha biskupa Řehoře z Ninu. Nejde však o originál, ten je uložen v muzeu ve Splitu. Třetím významným svatostánkem je původně románský kostel sv. Ambrože z 12. století, který byl však později doplněn gotickými přístavbami.

Kdysi se v Ninu tyčila také nádherná katedrála sv. Anselma, v níž byli korunováni králové. Během benátsko-tureckých válek však byla zničena a už se ji nikdy nepodařilo obnovit. Pokud se zajímáte o historii, určitě byste neměli zapomenout navštívit pobočku Zadarského archeologického muzea v Ninu, kde jsou vystaveny předměty pocházející z antiky i ze středověku.

Nin je vyhledáván nejen pro své historické a kulturní bohatství, ale také pro své pláže a možnosti rekreace. Stal se významnou turistickou lokalitou a díky výskytu léčivého bahna také místem, kam se sjíždějí lidé trpící kožními problémy. Mělká písečná laguna s léčivými bahny rozkládající se nedaleko města byla nemocnými vyhledávána již v římském období. V blízkosti Ninu vznikla dokonce i ozdravovna, v níž je v létě možná venkovní rehabilitace. Jelikož je zátoka u Ninu dost mělká, je lodím špatně přístupná. Navíc je také vystavená větrům bóra a jugo, které jsou velmi silné, ale naštěstí nevytvářejí velké vlny. Teplota moře je zde však kvůli malé hloubce o 3 °C vyšší než na otevřeném moři.

V samotném městečku můžete využívat služeb banky, pošty, lékárny a najdete zde také několik hospůdek a obchodů. Na Nin navazuje letovisko Ždrijac pyšnící se dlouhou písečnou pláží s pozvolným vstupem do moře.

Královské město Nin

Královské město Nin

Starobylé městečko Nin rozkládající se nedaleko Zadaru sehrálo v dějinách Chorvatska významnou roli. Jde o jedinečný církevně – městský komplex, jehož historická část leží na malém ostrůvku, který má v průměru jen 500 metrů. Nin je považován za nejstarší chorvatské královské město.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA