Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rovanjska

Rovanjska - informace o letovisku

Součástí Zadarské riviéry v Severní Dalmácii je malá zemědělská a rybářská vesnice Rovanjska. Od Zadaru, který je správním střediskem celé župy, je vzdálena asi 30 km. Rovanjska leží u Velebitského průlivu a je obklopena nádhernou přírodou. Díky četným památkám však přitahuje také milovníky historie.

Přesný rok vzniku vesnice Rovanjska není známý. Jelikož se zde ale nachází jeden z nejstarších kostelů v Chorvatsku, kostelík sv. Juraje, který je z předrománského období, je pravděpodobné, že v té době, tedy v 9. století, došlo i k založení obce. Kostelík patří k starochorvatským sakrálním stavbám, v jejichž architektuře se kladl velký důraz na průnik slunečních paprsků. U kostela sv. Jiří pronikaly v den svátku sv. Jiří paprsky na určité přesné místo v kostele. Rovanjska se může pochlubit velmi bohatou historií. Podle legendy zde byla dokonce po nějakou dobu zakotvena válečná loď starochorvatských vládců.

V současnosti žije v obci Rovanjska okolo 350 stálých obyvatel. Počet obyvatel se ovšem v hlavní sezóně zvyšuje až na 2 tisíce. Turisté zde najdou ty nejlepší podmínky pro klidnou dovolenou, rády sem proto přijíždí rodiny s dětmi, zamilované páry i senioři. V místě je jim k dispozici několik marketů se základním zbožím, tři restaurace a pár příjemných kaváren.

Při návštěvě obce Rovanjska byste neměli vynechat jeskyni Modřič, která je jednou z nejkrásnějších v celém Jadranu. Nachází se nedaleko dálničního mostu Maslenica. Jeskyně je dlouhá 836 metrů a ukrývá spoustu stalaktitů, stalagmitů, sloupů a přírodních útvarů. Když zapojíte fantazii, uvidíte v nich varhany, sépie, a jiné třeba i pohádkové postavy. Jeskyně Modřič byla objevena teprve nedávno, od roku 2004 je zpřístupněna veřejnosti. Návštěvníci zde však nemohou očekávat takový komfort, na jaký jsou zvyklí z jiných turisticky přístupných jeskyní. Jeskyně je totiž chráněným přírodním objektem, proto byla zpřístupněna jen ekologickým způsobem, tj. bez budování přístupových cest, úprav chodníků v jeskyni i bez centrálního osvětlení. Do dnešní doby tak zůstala téměř nedotčená jakoukoliv lidskou činností.

Návštěvníci tak Modřič uvidí ve stejném stavu, v jakém byla objevena. Prohlídka jeskyně trvá asi hodinu a půl až dvě hodiny a vydat se na ni můžete se zkušenými průvodci, kteří jsou zároveň znalými speleology. Jelikož je v jeskyni v průměru nějakých 15 stupňů Celsia, je dobré se vybavit teplejším oblečením a pevnou obuví. Průvodci vás vybaví také čelovkami a přilbami, pokud chcete v jeskyni fotit, nezapomeňte si vzít ochranné pouzdro na fotoaparát.

V bezprostřední blízkosti letoviska se nachází Národní park Paklenice, asi 10 km je vzdálený také přírodní park Velebit. Pokud patříte k milovníkům raftingu, jistě budete nadšení z řeky Zrmanje, na níž se nachází několik menších vodopádů.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA