Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skradin

Skradin - informace o letovisku

V oblasti Severní Dalmácie se v místě, kde vtéká řeka Krka do Jaderského moře, rozkládá městečko Skradin, které se může pochlubit opravdu bohatou historií. Ta sahá až do 6. století, kdy bylo hlavním městem ilyrského kmene. Z toho důvodu dnes Skradin, ležící 16 km od Šibeniku, oplývá rozsáhlým památkovým dědictvím.

První písemná zmínka o osídlení oblasti pochází z roku 339 před Kristem, v roce 530 zde pak bylo založeno biskupství. Po prvních Ilyrech se v osadě usadili Liburnové a nakonec se stal Skradin římským městem. Také název města pochází z doby římské nadvlády, kdy na místě původní ilyrské osady vznikla antická Scardona, jež byla významným dopravním, obchodním a správním centrem kraje. Pro svou strategickou polohu byl však Skradin po celá staletí terčem dobyvatelů z nejrůznějších zemí. V 7. století přišli Slované a římská osada byla do základů zničena a zpustošena. Nakonec ji začali obnovovat Chorvati pod názvem Skradin a vytvořili zde sídlo biskupa.

Později ve Skradinu sídlili i mocní chorvatští feudálové rodu Šubičů z Bribiru. Nakonec město v roce 1522 dobyli Turci, kteří zde vládli až do roku 1684. Poté připadlo Benátčanům, v jejichž područí zůstalo do roku 1797. Majiteli se následně stali Francouzi a nakonec se Skradin dostal do područí Rakouska. Každý národ, který měl po nějakou dobu nadvládu nad tímto městem, v něm po sobě zanechal stopu. Proto se dnes ve Skradinu nachází tolik památek, zejména světského charakteru. Na největším náměstí v centru města se tyčí kostel Malé Madony z 18. století. Jeho zvonici najdete asi 20 metrů od něj. Ve starém městském jádru je ukrytý také pravoslavný kostel sv. Spiridona z 19. století. Najdeme zde však ještě četné další kostely, za zmínku stojí například kostel sv. Petka a sv. Jeronýma. Nad městem je možné vidět pozůstatky opevnění z doby benátské a turecké nadvlády.

Návštěva Skradinu potěší především návštěvníky zajímající se o historii a architekturu, ale nadšení budou také milovníci přírody. Městečko totiž leží nedaleko Národního parku Krka a je dokonce jeho součástí. Je tak jedním z přístupových míst do parku, právě odtud vyplouvají čluny za poznáním přírodních krás řeky Krky a míří proti proudu až k vodopádům Skradinski Buk. Tyto 800 metrů dlouhé působivé kaskády se řítí dolů z výšky 75 metrů. Jde o jeden z nejúžasnějších přírodních úkazů v celém Chorvatsku. Kolem vedou příjemné stezky a chodníčky, které jsou neustále kropeny vodní tříští. Příjezd do Skradinu po vodě, kaňonem řeky Krky, je jedinečným zážitkem, který by si neměl nenechat ujít žádný jachtař. Na řece Krka můžete provozovat také rafting a kajaking. Dalším zajímavým místem je Rošský slap se starodávnými mlýny.

Díky blízkosti tohoto přírodního unikátu, se cestovní ruch stal nedílnou součástí života obyvatel Skradinu. V minulosti se tito lidé věnovali výhradně zemědělství, pěstování oliv, ovoce a vinné révy. I dnes ještě někteří v duchu starých tradic obdělávají půdu nebo se věnují vinařství. Ochutnat zde můžete například známé a velmi chutné bílé víno Debit. Jelikož se v těchto místech mísí slaná voda Jaderského moře se sladkou vodou řeky Krky, jsou zde ideální podmínky pro chov mušlí a některých druhů ryb.

Samotné městečko Skradin je poměrně klidné, protkané tajemnými uličkami, které ukrývají obchůdky se suvenýry, malé kavárny a restaurace. Bohatá gastronomická nabídka zdejších konob a restaurací uspokojí i náročné hosty. Můžete vyzkoušet speciality dalmatské kuchyně, jako je pršut, domácí sýr, mušle, raci, černé rizoto nebo pokrmy připravované na roštu. Zapít to můžete domácím vínem nebo rakijí z nejrůznějších druhů ovoce či z ořechů.

Ubytování ve Skradinu nabízí řada soukromníků ve svých vilkách, ale k dispozici jsou také apartmány a hotely. Nejznámějším hotelem v historickém centru města je Hotel Skradinski Buk pojmenovaný po zdejším vodopádu. Hotel je moderně vybaven a představuje ideální místo, odkud je možné podnikat výlety do krásného okolí. Pokud jste do Skradinu připluli lodí a rozhodli jste se pár dní zůstat, je vám po celý rok k dispozici moderní přístav, který je vybaven cca 200 kotvišti. Je umístěn hluboko v zátoce a je považován za jeden z nejlepších a nejnavštěvovanějších na chorvatském pobřeží. Občas se stane, že zde potkáte i nějakou tu celebritu, která se vydala na jachtě za poznáním chorvatského pobřeží.

V blízkosti přístavu se nachází upravené místo ke koupání, pláž je tvořená betonovými plochami, sem tam se objeví místečko s drobnými oblázky. Přístup do vody je pozvolný, je tak vhodný pro děti i neplavce. Pokud dáváte přednost většímu soukromí, vydejte se raději kousek za město, kde jistě najdete svůj kousek pláže. Ze Skradinu to není daleko do Šibeniku, Zatonu, Bilice, Vodice ani Raslinu. Možná je také návštěva ostrůvku Visovac. Ve Skradinu je možnost si pronajmout kola a vydat se na cyklistický výlet do okolí.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA