Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Starigrad - Paklenica

Starigrad – Paklenica - informace o letovisku

Na místě, kde v minulosti stávala antická osada s názvem Argyruntum, se dnes rozkládá malebná obec Starigrad – Paklenica. Leží na konci Velebitského kanálu, pouhé 2 kilometry od Národního parku Paklenica. Hned za vesnicí se zvedá mohutné pohoří Velebit, které jí dělá krásnou kulisu.

Starigrad – Paklenica je součástí tzv. Starigradské riviéry, která se táhne v délce 20 kilometrů podél pobřeží Severní Dalmácie. Obec je situována na Jadranské magistrále, v půli cesty mezi Karlobagem a Zadarem, do obou měst je to okolo 40 kilometrů.

Obec se pyšní bohatou historií, jak již bylo zmíněno, původně v těchto místech stávala antická osada, v 16. století byl Starigrad kvůli neutuchajícím tureckým nájezdům přibližně na 100 let opuštěn. V blízkosti mysu Stara kula dodnes stojí pozůstatky římské nekropole, která byla vystavěna na přelomu 1. a 2. století. Také si můžete prohlédnout předrománský kostelík sv. Petra s náhrobky příslušníků sekty bogomilů a fragmenty protiturecké obranné věže Većka kula.

V historickém centru Starigradu jsou k vidění četné architektonické památky, v místním muzeu pak archeologické nálezy. Nejznámější stavbou je vila chorvatského renesančního básníka Petara Hektoroviće. Jeho významným dílem je „Rybaření a rybářské rozhovory“, jde o obsáhlou veršovanou sbírku, v níž popisuje třídenní idylickou cestu po moři s dvojicí rybářů. V tomto díle zaznamenal i lidové písně, dvě v bugarštice a dvě lyrické písně. Bugarštica je nejstarším dochovaným typem lidových epických písní jižních Slovanů.

Ve Starigradu – Paklenici vás neokouzlí jen historie a architektura, ale také nádherná příroda, v podobě příjemných oblázkových pláží. Ty jsou v samotném centru letoviska doplněny betonovými plošinami na slunění. Vody Jadranu jsou zde ideální pro provozování řady vodních sportů, věnovat se můžete windsurfingu, jachtingu, kitingu a vodnímu lyžování. Samozřejmostí jsou zde půjčovny nejrůznějšího sportovního vybavení.

Každý, kdo zavítá do Starigradu – Paklenica, má určitě v plánu navštívit nedaleký Národní park Paklenica, který je z obce velmi dobře dostupný. Byl vyhlášen v roce 1949, rozkládá se na ploše 102 kilometrů čtverečních a je součástí pohoří Velebit. Jádro parku je tvořeno dvěma kaňony Velika a Mala Paklenica. Ty jsou od sebe odděleny asi 500 metrů vysokou náhorní plošinou. Ve Starigradu můžete nastoupit na 10 kilometrů dlouhou pěší stezku, která se klikatí Velkou Paklenicí a vyúsťuje v údolí Lika. Zdatnější jedinci se mohou pokusit vystoupat na nejvyšší vrchol parku s názvem Vaganski vrh, který dosahuje nadmořské výšky 1757 metrů.

Jelikož se v parku nachází množství krasových útvarů, stal se vyhledávanou lokalitou pro speleology a milovníky horské turistiky. V Paklenici se nabízí také pestré možnosti lezení na skalních stěnách. V roce 1987 byl Národní park Paklenica vyhlášen organizací UNESCO za biosférickou rezervaci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA