Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vranské jezero

Vranské jezero - informace o jezeře

Vranské jezero je největším přírodním jezerem v Chorvatsku. Vnitrozemské jezero se nachází poblíž dalmatského pobřeží mezi letovisky Biograd na Moru a Pirovac. Dno jezera o rozloze 30 km2 leží pod úrovní mořské hladiny a s mořem je spojeno asi 800 metrů dlouhým průplavem Prosika. Jezero je vyhledáváno pro bohatství ryb a také pro rekreační účely. Přístup k jezeru je možný z vnitrozemského městečka Vrana, případně z obce Pakoštane.

Jezero se nachází při Jadranské magistrále zhruba na půl cesty mezi historickými městy Zadar a Šibenik. Jde o zatopené krasové pole a jev, kterému se říká kryptodeprese, znamená, že hladina jezera je nad úrovní moře a dno pod jeho úrovní. Jezero je napájeno několika sladkovodními prameny a s mořem je propojeno podzemními kanály. V některých místech jezero od moře dělí jen 800 široký vápencový hřeben, jehož zelenkavě modrá barva je velmi dobře viditelná při cestě Jadranskou magistrálou.

Přírodní park byl v roce 1999 vyhlášen nejen nad územím vodní plochy, ale týká se také nejbližších okolních bažin mezi obcemi Pakoštane a Pirovac. Jezero má hloubku 2 až 6 metrů, je 14 km dlouhé a v průměru asi 2 km široké. Aby se zamezilo častým záplavám v okolních oblastech, byl do moře vykopán úzký kanál Prosika. Dnes je zde možné vidět sladkovodní i mořské ryby. Mezi nejznámější patří kapr, štika, sumec nebo úhoř.

V severozápadní části jezera se nachází jedna z nejcennějších ornitologických rezervací v Chorvatsku, jejíž význam dosahuje evropské úrovně. Dosud bylo dnes zaznamenáno 241 druhů ptáků, z nichž 102 druhů hnízdí na území parku. V západní části jezera je situován autokemp Crkvine a restaurace s nabídkou úžasných rybích specialit.

Bezprostřední seznámení s přírodou nabízí cyklistům i pěším turistům cyklistická trasa v délce 40 km vedoucí kolem jezera. Stezka prochází vyhlídkovými body na východní straně jezera. Nad střední částí jezera – na vrcholu kopce Kamenjak je vyhlídka, recepce přírodního parku a kaple Všech Svatých. Odpočinkové místo je vybaveno nejen informačními tabulemi a dřevěnými lavičkami, ale také teleskopem. Nabízí se odtud nádherný pohled na celé jezero, ale také na část Kornatského souostroví a další blízká letoviska.

Správa národního parku v těchto místech pořádá pro milovníky přírody pozorování ptactva – birdwatching. Nejvíce si tu však přijdou na své zřejmě sportovní rybáři. Jen s výjimkou území ornitologické rezervace mají povoleno chytat ryby na jezeře i ze břehu celoročně. Na recepci autokempu si mohou pronajmout loďku a zakoupit rybářské lístky.

Výlet k Vranskému jezeru mohou turisté spojit s prohlídkou městečka Vrana, neboť má co nabídnout zejména milovníkům historie. Dějiny osídlení tohoto městečka jsou velmi staré. Do dnešních dnů se tu zachovalo množství pozůstatků ze středověku. Zajímavé jsou například ruiny templářského hradu nebo zrenovovaný turecký zájezdní hostinec z poloviny 17. století  – tzv. karavanseraj, což znamená odpočinkové místo pro karavany.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA