Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Primošten

Primošten - informace o letovisku

Primošten, významné chorvatské letovisko zvané též "Perla Dalmácie", se nachází v nejjižnější části Severní Dalmácie mezi zátokami Luka Primošten a Raduča. Primošten se rozkládá na dvou poloostrůvcích, asi 28 km jihovýchodně od Šibeniku, těsně pod Jadranskou magistrálou.

Centrum Primoštenu se rozkládá na ostrůvku, který je spojen s pevninou mostem a hrází. Od polohy města byl odvozen i jeho název, který by se dal přeložit jako „přemostěný“. Tato původně zemědělská obec má i dnes vysoce rozvinuté rybářství a je zaměřena na pěstování oliv a vinohradnictví. Značně rozvinutý je zde také turistický ruch, mnozí lidé považují Primošten za jednu z nejkrásnějších chorvatských destinací. Městečko je oblíbeným cílem jak místních tak i zahraničních návštěvníků.

Prvotní osídlení oblasti je datováno do pravěku, ale později se v těchto místech usadili uprchlíci z Bosny. Během nadvlády Benátek byly kolem města vystavěny hradby, které jej chránily před nájezdy nepřátel. Během druhé světové války byl Primošten značně poškozen, většina památek však byla v následujících letech opravena. Historickému jádru města dnes vévodí kostel sv. Jiří z 15. století ukrývající nádhernou ikonu Panny Marie a barokní oltář. Další zajímavou památkou je kaplička sv. Rocha z roku 1680 postavená v pevninské části města.

Primošten nabízí spoustu rekreačních možností, pláže jsou zde většinou oblázkové s pozvolným vstupem do vody, které tak jsou vhodné i pro děti. Na některých místech však narazíte i na kamenité přírodní pláže doplněné vybetonovanými plochami. Všudypřítomný borový les poskytuje ochranu před sluncem. Pěkné pláže najdete také v okolních zátokách Mala a Velika Raduča, Peleš a Primoška. Před Primoštenem leží několik malebných neobydlených ostrůvků, na ostrůvku Smokvica je naturistická pláž.

Pokud chcete strávit dovolenou aktivně, můžete využít jednu z mnoha sportovních příležitostí. Nabízí se zde plážový volejbal, tenis, stolní tenis, volejbal, bowling, kuželky, minigolf a vodní sporty, jako vodní lyžování, surfing a další. Dále si můžete v Marině Kremik zapůjčit motorový člun či vodní skútr pro vyjížďky na krásné přilehlé ostrovy.

Městečko Primošten se proslavilo také rozsáhlými vinicemi a dobrým červeným vínem Babić. První vinice se začaly vysazovat v okolí Primoštenu nedaleko Trogiru a staly se nedílnou součástí krajiny Makarské riviéry. Kamenitá úbočí s vinohrady jsou často rozčleněna suchými zídkami, které s geometrickou přesností vystavěli rolníci. Tyto zídky chrání nízko vedené keře vinné révy před studenými severními větry a horkým letním sluncem. Jsou jakýmsi pomníkem tvrdé lidské práce, nesmírné trpělivosti a úsilí.

Primošten - město na ostrově i pevnině

Primošten - město na ostrově i pevnině

„Přiblížen mostem, přemostěn“ - to je doslovný překlad názvu městečka Primošten, které patří k nejkrásnějším chorvatským destinacím. Název přesně vystihuje polohu města, rozkládá se totiž na ostrůvku, který je spojen s pevninou mostem a hrází.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA