Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zadar

Zadar - informace o letovisku

Malebný Zadar je kulturním a turistickým centrem severní Dalmácie s bohatou historií. Leží na členitém pobřeží Jaderského moře, které je od pevniny poloostrova odděleno řadou menších severodalmatských ostrůvků. Zadar patří se svými 70 000 obyvateli k největším chorvatským městům a je rovněž správním centrem župy nesoucí stejné jméno.

Toto průmyslové město má přírodní přístaviště, mezinárodní letiště a také přímořské lázně. Stejně jako další dalmatská letoviska i Zadar původně osídlili Ilyrové a již ve 4. století zde byla založena liburnská osada Jadera. Liburnové byli postupně vytlačováni z oblasti Řeky, kteří zmíněné městečko přejmenovali na Idassa. Zanedlouho po nich na území přišli Římané. Z doby jejich nadvlády se dochovalo v současném Zadaru hned několik významných pamětihodností. V římské éře byly položeny architektonické základy dnešního města a již tehdy mělo podobu přímých podélných a příčných ulic doplněných o kanalizační systém rozdělujících město na čtyři části. Turisticky zajímavé jsou dodnes dochované římské historické objekty, jako například fórum, kapitol nebo 35 km dlouhý akvadukt pocházející z období vlády císaře Trajána (98 – 117 n. l.). Tento akvadukt vede k Vranskému jezeru. Zajímavostí je, že během své historie bohaté na války a povstání byla celá oblast Zadaru jednu dobu i součástí Itálie. Po druhé světové válce bylo území přičleněno k Jugoslávii a stalo se turistickým centrem.

Historické centrum města je stále částečně obehnáno opevněním, které začali stavět již Římané a pak později i Benátčané. Zemská brána byla dříve hlavním vstupem do města a je jedna z nejkrásnějších památek vystavěná pod taktovkou veronského architekta Michala Sammicheliho do  renesančního stylu. Byla dostavěna roku 1543 a nad jejím obloukem je městský znak a lev sv. Marka, což je symbol Benátské republiky. Hned po levé straně brány je maličký přístav Foša, jenž kdysi byl městským vodním příkopem doplňujícím opevnění. Nyní je ale již z většiny zasypaný. Na náměstí Pěti studní (Trg pet bunara) stojí mimo středověké Babí věže i pět starých kašen, které byly hlavním zdrojem vody pro celé město až do roku 1838, kdy byl postaven moderní vodovod. Náměstí Trg P. Zoranića dominuje římský sloup postavený roku 1729 z ruin dvou původních sloupů. Kromě něj zde můžete vidět i pozůstatky římského oblouku pocházejícího z 1. století n. l. Na západu náměstí leží rektorský palác postavený v 16. století pro benátského místodržícího. Během své existence byl několikrát přestavován a jeho druhé poschodí bylo dokončeno až v závěru 19. století během nadvlády Rakouska – Uherska.

V Zadaru a jeho okolí je velký počet kostelů, pro něž si vysloužil přízvisko „chorvatského Říma“. Na náměstí Trg P. Zoranića je i kostel sv. Simeona, který na tomto místě stojí od 12. století. Také prošel několika zásadními přestavbami, a proto se dnes v jeho architektuře spojují prvky románského, renesančního, gotického a barokního stylu. Uvnitř kostela je umístěn relikviář sv. Simeona vážící 250 kg, který je obložen pozlacenými deskami, na nichž jsou vyobrazeny výjevy ze života tohoto světce. Na dalším náměstí, sv. Anastázie, se tyčí stejnojmenná katedrála. Je jedna z nejmohutnějších románských staveb na celém východojadranském pobřeží. Byla postavena ve 12. století, ale zanedlouho po jejím dokončení ji zničili křižáci a následná oprava se pak táhla celých sto let. Její průčelí zdobí gotický reliéf nad hlavním vstupem do chrámu spolu se dvěma rozetami. Interiér katedrály skýtá učiněné umělecké bohatství. Jsou zde dochované části románsko-byzanských fresek, obrazy proslavených italských malířů a původní sarkofág z 9. století z mramoru, v němž jsou ostatky světice. Hlavní oltář je doplněn o gotický oltářní nástavec ve tvaru baldachýnu. Asi nejvýznamnější a nejnavštěvovanější zadarskou pamětihodností je rotunda sv. Donáta (Sveti Donat), která byla postavena v 9. století na popud tehdejšího zadarského biskupa Donáta, jehož jméno nese až od 15. století (původně chrám Nejsvětější trojice). Na výstavbu této mohutné stavby vysoké 27 metrů bylo použito stavebního materiálu z římského fóra. Pro její vynikající akustiku je častým místem konání nejrůznějších koncertů. Kromě církevních staveb najdete v Zadaru i několik velice zajímavých muzejních expozic. V klášteru benediktinek nedaleko rotundy je umístěna Stálá výstava sakrálního umění, která představuje rozsáhlé sbírky církevních a uměleckých exponátů z období 8. – 18. století. Archeologické muzeum sídlící na východě fóra schraňuje exponáty místních nálezů a vykopávek z pravěku, liburnské a antické éry až po raný středověk.

Zadarská riviéra je považována za velice lukrativní chorvatskou turistickou oblast a právě zde se nachází jedny z nejkrásnějších letovisek. Většina z nich jsou města s kulturní a historickou hodnotou, často navíc také obklopené půvabným prostředím některého z místních národních parků. Zdejší kvalitní pláže umožňují provozování řady vodních sportů, jako je například windsurfing, plážový volejbal, vodní lyžování, rybolov nebo potápění. V celé oblasti je bohatý podmořský život a vyzkoušet ponor si zde mohou i úplní začátečníci v rámci kurzů potápění, které se zde pořádají.  Zadarské pláže jsou především oblázkového typu a jsou upraveny tak, aby vyhovovaly hlavně mladým rodinám s dětmi. Betonové terasy poskytují dostatek komfortu a pohodlí. Komu by se to přeci jen nelíbilo, pak si může ve zdejších skalnatých zátokách užít nejen koupání v čistém moři, ale i trochu soukromí.

Turisté jezdící na dovolenou také kvůli zábavě určitě ocení zdejší noční život. Nejsou tu ale pouze bary a diskotéky, na své si přijdou i milovníci kultury a umění. Pro ně je například určen festival Zadarské léto nebo koncerty klasické hudby v kostele sv. Donáta. V červenci zde také probíhá turistická slavnost Noc úplňku. Během ní se na pobřeží tancuje a zpívá až do rána. Z diskoték mají výbornou pověst kluby Forum, Gotham a Arsenal. V místních restauracích můžete ochutnat dalmatské speciality, k nimž patří například jehněčí na rožni nebo uzená šunka podávaná se sýrem a olivami. Zadarskou pochoutkou je likér Maraskino, který se připravuje ze zdejšího druhu višně a má mít údajně i léčivé účinky.

Zadar postavený na římských základech

Zadar postavený na římských základech

V blízkosti Jadranské magistrály leží 80 tisícové starobylé středomořské město Zadar, které vévodí oblasti Severní Dalmácie. Historické centrum města se rozkládá na úzkém poloostrově, jehož osídlení se datuje až do římského období. Město tak oplývá řadou významných památek z nejrůznějších historických období.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA