Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šćedro

Šćedro - informace o ostrově

Nevelký ostrov Šćedro o rozloze 7,5 km2 je situován jižně od Hvaru. Jeho jméno znamená „štědrý, milostivý“.  Dlouhý je 6,5 km a široký 1,5 km. Ostrůvek je od pobřeží oddělen jen tři kilometry Šćedranským průlivem a leží přímo proti Zavale, odkud jsou na něj pořádány jednodenní výlety.

Kouzlo ostrova porostlého borovicemi a macchií spočívá v krásné přírodě a neomezené možnosti užívat si nádherně čistého moře. Neobydlený ostrůvek Šćedro je atraktivní zejména pro milovníky moře, koupání, vodních sportů a nádherné nedotčené přírody. Zatím tu naštěstí není žádný hotel ani kemp, a nesmějí se tu stavět žádná ubytovací zařízení. Jen několik majitelů místních starých opuštěných domků je rekonstruovalo a zřídilo v nich půvabné restaurace, jejichž nabídka je zaměřena nejen na základní občerstvení, ale především na speciality z ryb a plodů moře. Nechybí v nich ani nabídka výtečného vína.

Své jméno si ostrov Šćedro získal především mezi jachtaři, protože břehy ostrova jsou členité a jeho zátoky slouží jako skvělé možnosti koupání i jako kotviště pro jachty. Oblíbené jsou zejména dvě hlubší a relativně dobře chráněné zátoky na severním pobřeží ostrova – zátoka Lovišće a zátoka Mostir. Na jižní straně ostrova se nachází poměrně velká zátoka Portoruše a Borova lučica. Na západě jsou to zátoky Tufera a Perna.

Archelogické nálezy odhalily na ostrově ilyrské hroby a části římské vily. Podle antických pramenů se u ostrova Taurius (dřívější název ostrova Šćedro) odehrála velká námořní bitva, ve které loďstvo Ceasara porazilo silnější Pompeiovu flotilu s velitelem Markem Octaviem. Důležitost vítězství Caesarova loďstva spočíval ve faktu, že z Jadranu se stáhla nepřátelská flotila a byla tak zásadním způsobem upevněna Caesarova moc v provincii Illyricum, kterou v té době spravoval. Podle nejnovějších objevů je místo bitvy – námořní vody u ostrova Šćedra – mimo jakékoliv pochybnosti. Průlom přinesl nález antické mapy, na které je označen ostrov Šćedro jako Taurius. Dalším hmatatelným důkazem se staly nálezy z vraku válečné lodi u břehů ostrova, které byly identifikovány jako nálezy z jedné z Pompeiových lodí.

V zátoce Mostir stál ve středověku klášter, který byl založen koncem 15. století na základech antické hospodářské usedlosti. Mniši klášter opustili v 2. polovině 18. století po četných nájezdech pirátů. Součástí kláštera je i kostel Panny Marie a opevněná zvonice, která se mnichům stávala útočištěm při přepadeních. Skromné pozůstatky kláštera jsou dnes ponořené do okolní zeleně a tvoří tak malebnou dominantu zátoky.

V současné době se nacházejí na ostrově pozůstatky bývalých středověkých zemědělských činností jen v podobě malého vinohradu v zátoce Lovišće a olivového háje v zátoce Mostir. Dnes je ostrov trvale neosídlený, pouze v sezóně nastává oživení zásluhou cestovního ruchu.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA