Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Komiža

Komiža - informace o letovisku

Komiža je přístavní městečko, které se nachází v hlubokém zálivu na západním pobřeží ostrova Vis. Městečko je proslulé především svou tradicí zpracování ryb. Komiža je místo, kde se zrodilo rybářství východního pobřeží Jadranu a jméno města je poprvé zmiňováno už ve 2. polovině 12. století.

Hned kousek od přístavu stojí bytelný kaštel vystavěný v roce 1585, ve kterém má sídlo Rybářské muzeum, neboť zdejší mořeplavba má velmi starou tradici. Jeho sbírky obsahují expozice dokládající život a práci rybářů, vývoj rybářského náčiní a techniky rybolovu. Replika komižské rybářské „falkuše“ reprezentovala chorvatské námořní dědictví na světové výstavě EXPO 1998 v Lisabonu. Rybářská tradice se odráží také v množství místních restaurací zaměřených na kulinářské speciality z ryb.

Novější tradicí vždy během léta je pořádání každoroční Mezinárodní baletní školy. Založil ji baletní pedagog Joze Borcica – rodák z Komiže. Účastníci z celého světa pilují na škole taneční perfekcionismus v klasickém baletu, ale i moderním jazzu. Letní škola baletu vyvrcholí koncem letní sezóny závěrečným baletním představením ve dvoraně Památkového domu.

V Komiži se nachází pevnost vybudovaná Benátčany. Nad městem mohou obdivovatelé historie navštívit benediktinský klášter s kostelem sv. Mikuláše datovaný ze 13. století. Klášter je opevněn hradbami s dvěma románskými věžemi obranného charakteru. Dnem města je 6. prosinec – den sv. Mikuláše, který se tu každoročně náležitě slaví. Vyvrcholením tradičních oslav je spálení staré lodi jako oběť sv. Mikuláši. Zdejší rybáři tak vyjadřují své poděkování za jeho ochranu.

Zdejší kostel Panny Marie „Pirátky“ stojící v těsné blízkosti moře na severozápadním okraji města, byl založen na přelomu 16. a 17. století. Traduje se, že piráti v minulosti několikrát uloupili místní cenný mariánský obraz, který však vždy zázračnou cestou a řízením osudu našel cestu zpátky. Kostel je pozoruhodný nejen z architektonického hlediska, ale také tím, že se v kostelním interiéru nacházejí varhany z roku 1670, které jsou vůbec nejstarší v celé Dalmácii.

Město má díky vrchu Hum, který jej ochraňuje před větry ze severu, specifické a hlavně léčivé mikroklima. Hlavním lákadlem pro návštěvníky je zejména nádherná oblázková pláž s křišťálově průzračnou vodou. V Komiži potěší potápěče skvělé terény pro potápění, jachting a sportovní mořský rybolov. Kolem Visu je asi dvacítka míst v mořských hlubinách s potopenými letadly, ponorkami a válečnými loděmi.

Z dalších sportovních aktivit se tu dají provozovat nejrůznějších míčové sporty, tenis nebo cyklistika. Akčnější jedince určitě nadchne možnost panoramatického letu nad ostrovem na tandemovém padáku nebo možnosti vyjížděk na koních.

Hezkými výletními možnostmi jsou jeskyně na ostrůvku Biševo, levandulový ostrov Hvar nebo Korčula, případně panoramatický výlet lodí kolem blízkých ostrovů s ochutnávkou vynikajících vína a čerstvých ryb.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA