Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blaca

Blaca - informace o skalním klášteře

Blaca je skalní klášter, který je snad nejzajímavější historickou památkou na ostrově Brač. Klášter byl založen v 16. století hlaholskými mnichy z pevniny, kteří sem prchli před postupujícími Turky.

K pozoruhodné ostrovní památce se turisté dostanou, pokud se vydají z Bolu po pobřeží západním směrem. Cestovatelé asi po dvou hodinách dojdou k vesnici Murvica a po další hodině a půl se dostanou k nádherné zátoce Blaca. Pak poutníky čeká ještě asi 45 minut stoupání ke klášteru asi do výšky 250 metrů. Klášterní budovy vypadají na pohled jakoby přilepené k strmé skalní stěně. Ke klášteru je možné dorazit také ze silnice odbočující z vnitrozemské cesty Vidova gora – Nerežišca. Na konci odbočky je parkoviště, od něhož je to ke klášteru ještě asi dvacetiminutový sestup.

V rozlehlých prostorách kláštera má sídlo muzeum, které se jmenuje Poustevna Blaca. Muzeum dokumentuje dřívější život mnichů v klášteře. Ve většině interiérů kláštera i v rámci návštěvy muzea uvidí návštěvníci hodnotné sbírky. Stylově zařízené kamenné klášterní síně ukrývají rozsáhlou bohatou knihovnu s vzácnými hlaholskými rukopisy a starými astronomickými tisky, dále se tu nachází archiv, malá tiskárna a muzeum starých zbraní a hodin, nechybí zde ani cenné obrazy ze 17. století. Nejpozoruhodnější část kláštera je určitě hvězdárna s obřím teleskopem.

Hlaholští mnichové tvořili soběstačnou komunitu a byli velmi dobrými hospodáři. Mnichové měli stanovené pracovní povinnosti. Klášter také zaměstnával další obyvatele z okolí a hospodářské přebytky vyvážel do vesnic na Brači. Klášter vzkvétal a jeho majetek v podobě ovcí, volů a oslů utěšeně vzrůstal, protože okolní vinohrady dávaly spousty vína. V rámci klášterní komunity bylo postaráno také o dělníky i jejich rodiny. V klášteře působila i škola, do níž přicházely děti z okolních osad.

V polovině 18. století však došlo k ničivému požáru, kdy klášter totálně vyhořel. O něco později stihla mnichy ještě velká povodeň a krupobití, které měly na svědomí zničení všech jejich polí, vinic a sadů. Od té doby se datuje postupné upadání klášterní komunity. Posledním představeným, byl známý vědec Niko Miličevič, který vlastnil svého času největší dalekohled v celém Chorvatsku. Výjimečným dalekohledem tento astronom učinil několik významných objevů. Po jeho smrti v roce 1963 došlo k zániku klášterní komunity.

Po prohlídce kláštera mohou turisté pokračovat dále cestou do kopce, kde posléze asi po hodině cesty dorazí k Dračí jeskyni, která byla poustevnou hlaholských mnichů. V poustevně se dochovaly pozoruhodné rytiny a reliéfy jako třeba drak, lev nebo lidská hlava.

Opevněný klášter je označován jako kulturně historická památka výjimečné ceny, neboť představuje originální architektonický celek. Jedinečnost klášterního komplexu podtrhuje navíc okolní skalní scenérie, která mu vytváří působivý rámec.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA