Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Supetar

Supetar - informace o letovisku

Na severním pobřeží ostrova Brač se rozkládá poměrně staré městečko Supetar, které se může pochlubit hned několika pěknými plážemi. V současnosti je Supetar nejen největší obcí, ale také správním střediskem ostrova. Pravidelnou trajektovou linkou je zajištěno spojení s městem Split.

Původně se na místě dnešního Supetaru rozkládala antická osada, kterou však obsadili Avaři a její původní obyvatelstvo uprchlo. Znovu osídlen byl Supetar až v období pozdního středověku. Ve městě se do dnešních dní podařilo dochovat několik zajímavých památek. Například v centru se tyčí barokní kostel Zvěstování Panny Marie z 18. století, který byl vystavěn na pozůstatcích starokřesťanské baziliky z 6. století, jež byla zasvěcena sv. Petrovi (Sveti Petar). Právě po Svetim Petaru bylo nakonec také městečko pojmenováno. Před kostelem je k vidění ještě část mozaiky z původní stavby. Kostel dnes ukrývá muzeum s bohatou expozicí sakrálních předmětů. Zajímavá je rovněž socha sv. Viktora, jejímž autorem je Petar Jakšić. Nedaleko kostela byla vystavěna hodinová věž.

Nad Supetarem se nachází krásně dochovaný kostelík sv. Luke z 11. století, který je jedním z celkem 19 dochovaných románských kostelů na Brači. Právě v jeho interiéru si můžete prohlédnout nejstarší dochované vyobrazení lodě v celé Dalmácii. Krajina okolo Supetaru je posetá polními kamennými domky kruhového půdorysu, které jsou doplněny kupolovitou střechou. Mnozí archeologové se domnívají, že právě takto vypadala první obydlí prehistorického člověka.

Z centra Supetaru je možné podniknout zajímavý výlet k mysu sv. Mikuláše, který se nachází severozápadním směrem. Rozprostírá se zde hřbitov s kostelem sv. Mikuláše, na němž je k vidění řada náhrobků, které jsou dílem chorvatského sochaře Ivana Rendiće. Dále se na hřbitově nachází mauzoleum rodu Petrinovićů, které postavil sochař Toma Rosandić v byzantském stylu. Centrální část je završena kupolí a doplněna čtyřmi nárožními věžičkami. V blízkosti mauzolea se zachovala stará studna z roku 1734.

Lidé do Supetaru jezdí především za krásnými plážemi s pozvolným vstupem do moře, které jsou lemovány borovým lesem. Najdou se zde pláže z drobných oblázků, skalnaté i místy písčité. Velmi pěkné jsou pláže v blízkosti Supetaru, a to jak na západ směrem na osadu Mirca, tak na východ k osadě Splitska. Skvělými možnostmi koupání vynikají rovněž zátoky Vlačica a Vela Luka.

Supetar má velmi dobré podmínky pro vodní sporty jako je potápění (potápěčské středisko Kaktus), rybolov (sportovně rybářský klub Arbun), jachting a windsurfing a mnohé další. Je možné si tu zahrát tenis (tenisové středisko Supetar), plážový volejbal, minigolf, bowling. Najdou se zde také hřiště na fotbal, volejbal a košíkovou. Hojně je zde turisty provozována cyklistika.

V období června až srpna probíhá ve městě Supetarské kulturní léto (Supetarsko kulturno ljeto) provázené bohatými divadelními představeními, koncerty a folklorem. Další zábavu hostům zajišťují noční kluby, diskokluby a diskoterasy. Lidová veselice na svátek sv. Petra a Pavla, současně Den města Supetaru je každoročně 29. června. Tradiční pouť a lidová oslava svátku P. Marie Mircké probíhá 2. srpna.

Ze Supetaru se organizují výlety na okolní ostrovy Hvar a Vis. Díky výbornému cestovnímu spojení s blízkým Splitem, mohou návštěvníci prozkoumat bohatou a slavnou historii blízkých dalmatských měst jako je Trogir, Solin, Omiš, Šibenik, ale i navštívit některé z přírodních zajímavostí Dalmácie, jako např. řeku Cetinu, pohoří Biokovo a řeku Krku.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA