Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jelsa

Jelsa - informace o letovisku

Jelsa je městečko ležící na severní straně ostrova Hvar, nejslunnějšího ostrova v Jadranském moři. Jelsa se stala důležitým střediskem ostrova a součástí jeho turistické tradice. Ohraničují ji dva největší ostrovní vrcholky - na západě Sv. Nikola a na jihu Hum. Na jihu je obklopena vrcholky Vrch, Samotorac a Gozd a ze severu ji chrání vrcholek Burkovo od severních větrů. Městečko je vroubeno olivovými háji a vinohrady. Malé letovisko Jelsa nadchne poklidem a tichem svých úzkých uliček a romantických náměstíček.

Jelsa se vedle všech ostatních míst na ostrově liší teplými léty, mírnými zimami a zvlášť příjemnými jary a podzimy. V zimě sem někdy dolétne nějaká sněhová vločka, ale ostatní období roku je velmi slunečné, hlavně během měsíce července a srpna. V přímořských místech se můžete procházet podél moře s bujnou vegetací a není třeba se vyhýbat lesíkům a stráním. To, co podnebí charakterizuje a zároveň odlišuje tuto oblast od ostatních, jsou letní větry. Ranní levant a odpolední maestral vytváří celodenní výměnu vzduchu, což přináší osvěžení.

Místní modrá mořská zátoka láká své návštěvníky krásnými plážemi. V blízkosti hotelu Mina je pěkné koupaliště v zátoce Mina. Návštěvníky tu čeká malá písečná pláž, upravené plošiny na slunění a skalnaté pobřeží. V zátokách směrem na východ od Jelsy jsou další skalnaté, písečné i oblázkové pláže. Pobřeží je lemováno borovými háji.

Jelsa je známa svými dobrými podmínkami pro sportování. Je tu k dispozici potápěčská a tenisová škola, široké možnosti podmořského rybolovu a minigolf. Na své si zde přijdou i cyklisté. O zábavu turistů se postarají nejrůznější taneční večery, diskotéky a noční kluby. Koncem srpna se zde koná slavnost Jelsy (Fešta Jelse) s bohatým programem - soutěže, ochutnávky, živá hudba apod. Pořádány jsou zde v srpnu večery hudebního skladatele A. Dobroniće - koncerty.

Historických památek chtiví návštěvníci zde objeví částečně opevněný farní kostel sv. Fabiána a Šebestiána z 16. stol., v barokní úpravě. U Jelsy jsou také pozůstatky antické pevnosti - pozorovatelny Tor z megalitických bloků. Na lokalitě Crkvica se nacházejí pozůstatky římské stavby.

Tipy na výlety

Krásně obnovená je místní restaurace Konoba Humac. Ta je také východiskem pro organizované prohlídky jeskyně Grapčeva špilja. Je to jedno z nejvýznamnějších paleo-archeologických nalezišť v Chorvatsku (nálezy od neolitu po ilyrské období). Leží ve svahu mezi kopci a cesta k ní trvá 30 minut.

Výlet do osady Humac a do jeskyně lze spojit s koupáním v nedalekých zátokách. Zátoky Prapratna a Mala Stiniva se nacházejí na severním pobřeží ostrova, východně od Jelsy. Přístup k nim je možný odbočkami z hlavní ostrovní silnice.

Stojí za to se vypravit do vesnic v úrodném vnitrozemí ostrova a do letovisek na jeho jižním pobřeží. Nejbližší vesnice jsou Svirće, Vrisnik a Pitve. Od vesnice Pitve stoupá silnice k jihu k soutěsce Vratnik, kde je prokopán 1400 metrů dlouhý tunel na jižní pobřeží do Zavaly. Tunel, kterému se říká tunel Pitve, je neosvětlený, jednostopý a provoz je řízen semaforem. Tunelem vede zároveň i vodovodní potrubí pro město Hvar. Umožňuje spojení mezi severní a jižní částí ostrova. Na vrcholku kopce, v němž je tunel proražen, je pevnost, kterou na ochranu před Turky dal postavit I. Duboković.

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Jelsa, staré (ne)známé městečko na ostrově Hvar

Chorvatský ostrov Hvar ležící ve Střední Dalmácii slibuje krásné pláže, členité pobřeží, mírné a příznivé podnebí, spoustu památek, levandulová pole a zelené vnitrozemí. Je považován za perlu Jaderského moře a mezi jeho nejoblíbenější turistická letoviska patří Hvar a Jelsa, která jsou propojena silnicí.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA